Wiosna to moment, w którym wszystko na nowo budzi się do życia. Przebiśniegi, krokusy, dłuższe dni i trel ptaków. Również ludzie znajdują w sobie coraz więcej energii. Dlatego właśnie to moment, w którym najczęściej zabieramy się za wiosenne porządki. Towarzyszy nam niesamowita moc na to, aby odgruzować swoje mieszkania i domy po zimie. O czym warto pamiętać, kiedy zabieramy się za wiosenne porządki?
Wiosenne porządki – czy warto?
Jeśli zastanawiacie się, czy warto angażować się w wiosenne porządki i czy to naprawdę takie ważne, to… uwierzcie, że tak. W zimę raczej nie chce nam się wszystkiego. Robimy całkiem podstawowe rzeczy, aby utrzymać względny porządek. Kiedy jednak wraca piękna pogoda i pojawia się więcej słońca, które wpada przez nasze okna, może okazać się, że mamy całkiem spory rozgardiasz do uprzątnięcia. Kurze na szafkach, brudne po zimie okna, nieuporządkowane szafki. Oczywiście jeśli ktoś nie lubi porządkowania, to absolutnie nic go nie przekona i nie warto nikogo na siłę zmuszać do tego, aby „odgruzował” swoją przestrzeń. Jeśli jednak idea wiosennych porządków jest wam bliska, to zdecydowanie po zimie przyda się waszemu kącikowi gruntowne sprzątanie.
Jak planować wiosenne sprzątanie?
Wiosenne porządki najlepiej najpierw zaplanować. Po prostu wziąć kartkę i długopis (a dla tych, którzy wolą planować w sposób digitalowy – odpalić komputer albo wziąć do ręki telefon), a następnie wypisać krok po kroku wszystkie pomieszczenia w naszym domu, które normalnie sprzątamy. Tym razem w tym planie trzeba jednak zajrzeć znacznie głębiej, czyli zastanowić się, co już od dawna wymaga naszej uwagi i interwencji. Uporządkowanie szafy? Przeniesienie zimowych ubrań i zamiana ich z tymi bardziej wiosennymi? Przetarcie najwyższych szafek? Umycie okien? Czyszczenie dywanów? Przebranie zapasów, które robiliśmy na zimę? Każdy powinien tutaj wypisać to, czym ewidentnie powinien się zająć podczas swojego porządkowania. Plan pracy to jeden z pierwszych kroków porządkowania. Dzięki temu dokładnie będziemy widzieli, co nam jeszcze zostało, a co już zrobiliśmy.
Ważne jest to, aby nie rzucać sobie zbyt wiele do zrobienia na jeden dzień. W końcu każdy ma swoją siłę przerobową. Nie warto wymagać od siebie sprzątnięcia wszystkiego jednego dnia. Również prace na zewnątrz powinny być zaplanowane oddzielnie, dodatkowo na szczególnie pogodny dzień.
Wiosenne porządki – kuchnia
Kuchnia to serce domu. To tutaj gotujemy dla swojej rodziny, tutaj toczą się najlepsze dyskusje i to jedno z miejsc, które brudzi się najszybciej, bo jest w niemalże ciągłym użyciu. Dlatego kuchni powinniśmy zafundować naprawdę generalne odświeżenie. Co powinniśmy wziąć pod uwagę w porządkowaniu kuchni?
1. Umycie piekarnika – to coś, czego nie robimy zbyt często, prawda? Dlatego wiosna to świetny moment na porządne doczyszczenie piecyka. Łącznie z blachami!
2. Wytarcie wysokich szafek – tam zawsze zbiera się bardzo dużo kurzu, więc to powinien być moment, w którym pozbędziemy się go raz a porządnie
3. Fronty mebli – zakładamy, że sporo osób czyści je regularnie, ale jeśli tak nie jest, to nie można zapomnieć o ich przetarciu
4. Dokładne doczyszczenie zlewu – pozbycie się wszystkich smug i zacieków jest w tym przypadku bardzo wskazane
5. Przebranie naszych zapasów – i pozbycie się tego, co jest już po terminie. Układanie w szafkach mile widziane
6. Upranie dywanika kuchennego – tym akurat nie musicie przejmować się osobiście, jeśli nie chcecie, bo możecie po prostu zlecić pranie dywanu w profesjonalnej pralni dywanów. Zawsze jeden problem z głowy!
7. Dokładne mycie lodówki – najlepiej połączone z rozmrożeniem zamrażarki
8. Okap – nie zapominajcie o dokładnym wyczyszczeniu okapu, o czym wielu osobom zdarza się zapomnieć. On też wymaga naszej uwagi. Chociaż teraz, podczas świątecznych porządków.
Wiosenne porządki – łazienka
Miejsce, które tak jak kuchnia, szybko się brudzi, bo spędzamy tam równie dużo czasu. Tutaj wchodzą już zaawansowane działania – jeśli chcemy mieć piękną łazienkę, to musimy skutecznie działać. Dlatego oto lista, na co powinniśmy zwrócić uwagę, podczas porządkowania łazienki:
1. Dokładne wyczyszczenie fug – to trudny punkt, zazwyczaj zajmuje to dużo czasu i wymaga sporo naszego zaangażowania. Ale dla czystej fugi zdecydowanie warto
2. Dokładne wyszorowanie wanny i/lub kabiny prysznicowej – zacieki, które się tam robią, są ciężkie do wyczyszczenia, więc zazwyczaj zostawiamy je „na następny raz”. To jest właśnie ten następny raz. Nie zapomnijcie przy okazji wyszorować szyb w prysznicu.
3. Przejrzenie kosmetyków – tutaj również powinniśmy przejrzeć nasze zbiory, bo może okazać się, że część naszych kosmetyków jest już dawno po terminie i powinny zostać wyrzucone. Całą resztę można poukładać w specjalnych pojemnikach, żeby łatwiej było z nich korzystać.
4. Pranie dywaników łazienkowych – no kiedy będzie lepszy moment, jak nie teraz?
Wiosenne porządki – co zrobić jeszcze?
O tym, żeby posprzątać pokoje, nie trzeba nikomu przypominać. Odkurzenie foteli i kanapy, zmiana pościeli, przetarcie kurzów, reorganizacja szafy z ubraniami, przebranie zabawek w dziecięcych pokojach, poukładanie książek i przetarcie ich z kurzu… Sami wiecie najlepiej, co potrzebuje tutaj waszej uwagi. Ale są pewne elementy, o których powinniśmy wszyscy pamiętać, a jednak ulatują nam często z głowy. Co jeszcze możemy dodać do naszej listy „do ogarnięcia” podczas wiosennych porządków?
1. Mycie okien – teoretycznie nikomu nie trzeba o tym przypominać, a praktycznie dla wielu osób to czysta kara. A po zimie okna warto umyć. Dlatego, chcąc nie chcąc, dobrze jest je wrzucić na listę.
2. Wyczyszczenie kratek wentylacyjnych – tam zbiera się całe mnóstwo kurzu, dlatego powinniśmy obowiązkowo je przetrzeć
3. Wytarcie żaluzji – tam też zbiera się równie dużo brudu co na kratkach wentylacyjnych, więc przetarcie ich to obowiązkowy punkt na liście
4. Pranie firanek i zasłonek – no skoro już myjemy te okna, to zadbajmy też o firany i zasłony. To dobry moment na wrzucenie ich do pralki.
5. Odkurzanie za meblami – kiedy ostatni raz to robiliście? No właśnie! Dlatego dobrze jest poodsuwać meble i zebrać wszystkie „koty” również stamtąd
6. Uporządkowanie piwnicy albo/i strychu – nie możemy pominąć tak ważnych pomieszczeń w domu, szczególnie jeśli traktujemy je jak „graciarnię”. Wiosenne porządki to świetny moment na posprzątanie tych pomieszczeń
7. Dywany – pisaliśmy o tym wyżej, przy okazji kuchni i łazienki, ale chcemy przypomnieć, że wszystkie inne dywany, chodniczki i dywaniki zasługują na naszą uwagę.
8. Dokładne wysprzątanie balkonu i/lub tarasu – po zimie to bardzo ważny punkt na liście. Powinniśmy wyszorować meble wypoczynkowe, umyć kostkę brukową, wyczyścić kafelki, przyciąć roślinki. Sami najlepiej wiecie, co powinniście tam zrobić.
Nie popełniaj tych błędów podczas porządków
W wiosennych porządkach chodzi o to, aby pozbyć się wszystkiego, co niepotrzebne i umyć każdy zakamarek. Dlatego zachęcamy do tego, aby nie popełniać pewnych błędów, które mogą nie dać nam pożądanego efektu. A o jakich błędach mowa?
1. Nie przywiązuj się szczególnie do rzeczy – jest wiele osób, które odkłada wyrzucenie pewnych rzeczy, bo „mają do nich sentyment”. Nie wszystko jednak warto trzymać. Szczególnie kiedy już rozpada nam się w rękach i od lat jest zepsute. Z niektórymi rzeczami naprawdę trzeba się pożegnać.
2. Praca powinna być podzielona na etapy – rzucenie się na porządkowanie wszystkiego na raz sprawi, że szybko poczujemy się zmęczeni i odejdzie nam ochota na wiosenne porządki. Dlatego lepiej całą listę podzielić na kilka dni. A najlepiej na kilka osób…
3. Zaangażuj do sprzątania wszystkich domowników – pięknie łączy się nam to z punktem wyżej. Wiele osób uważa, że poradzi sobie samodzielnie. A zdecydowanie lepiej idzie sprzątanie w grupie. Dlatego zachęcamy do tego, aby to wszyscy domownicy zajęli się sprzątaniem. Nawet najmłodszym można znaleźć coś, co mogą zrobić. To przy okazji kształtowanie dobrych nawyków.
Pranie dywanów a porządki wiosenne
Pisaliśmy o tym już wyżej, przynajmniej trzy razy, ale chcemy powtórzyć – dywany po zimie powinny zostać wyprane. To bardzo ważny punkt, ponieważ dywany to jeden z największych zbieraczy kurzu, brudu czy roztoczy. Sprzątanie całego mieszkania, bez zajęcia się dywanami, nieco mija się z celem. Dlatego zachęcamy do tego, żeby wyczyścić je po zimie, nawet na własną rękę. Zrobienie tego we własnym zakresie, dla wielu osób może być kompletnie wystarczające – wytrzepanie, umycie i wysuszenie. Ale jeśli nie chcecie się z tym bawić, a chcecie mieć idealnie wytrzepane, wyszorowane, wysuszone i pachnące dywany bez angażowania swojego czasu i energii, to oddanie ich do pralni jest świetnym pomysłem. My w wiosennych porządkach bardzo lubimy pomagać, dlatego zapraszamy do skorzystania z oferty Eko-Perfekt. A jeśli tak pochłoną was świąteczne porządki, że nie będziecie mieli czasu przywieźć oraz odebrać dywanu – zrobimy to za was. I jeden punkt z listy mniej!