ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Usuwanie roztoczy z dywanu. Jak to zrobić?

Roztocza są mikroorganizmami, które chętnie osadzają się w domu na różnego rodzaju materiałach. Jednym z ulubionych miejsc bytowania roztoczy są dywany. Dlatego tak ważne jest, aby je czyścić i co jakiś czas prać. Szczególnie kiedy w domu są alergicy – odchody roztoczy wywołują bardzo silną reakcję alergiczną. Czym właściwie są roztocza i jak można z nimi walczyć?

 

Usuwanie roztoczy

 

Czym są roztocza?

Roztocza są mikroorganizmami, które są spokrewnione z kleszczami i są podklasą pajęczaków. Lubują się w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego dywany są dla nich idealnym miejscem bytowania. O ile same roztocza nie są szczególnie groźne, o tyle ich odchody mogą prowadzić do bardzo mocniej reakcji alergicznej. Dlatego właśnie istotne jest, aby w przypadku, kiedy mamy w domu alergików albo osoby z problemami skórnymi, dbać o porządek w ich otoczeniu. Dlatego musimy dbać również o to, aby i dywany były odpowiednio odświeżane.

 

Co sprzyja rozwojowi roztoczy?

Roztocza kurzu domowego rozwijają się niezależnie od tego, co robimy. Jednak czystość w domu znacznie ogranicza ich bytowanie i rozmnażanie. Dlatego właśnie nie możemy pomijać podczas sprzątania zmiany pościeli, odkurzania materaca, na którym śpimy czy dywanu, który leży w naszej sypialni. Chociaż wietrzenie bywa pomocne i często mówi się, aby to robić po spaniu, to nie załatwia problemu w stu procentach. Dlatego ważne jest, aby oprócz regularnego sprzątania zajmować się także sprzątaniem dogłębnym. A na czym to właściwie polega?

 

Zobacz również: Ozonowanie dywanu

 

Usuwanie roztoczy z dywanu – sposoby domowe

Samo odkurzanie materacu czy dywanu nie pozwoli na pozbycie się roztoczy. Z całą pewnością jednak pomoże bardzo niska albo bardzo wysoka temperatura – roztocza giną w około -20 stopniach oraz w 60 stopniach Celsjusza. W domu możemy wykorzystać do pozbycia się roztoczy parownicy, która osiąga nawet do 150 stopni Celsjusza. To z całą pewnością pomoże nam ograniczyć żerowanie tych mikroorganizmów. Jeśli jednak nie mamy parownicy – równie dobrze sprawdzi się żelazko. Jednak nie wszystkie dywany mogą być traktowane wysoką temperaturą. Dlatego jest jeszcze jedna opcja, którą umożliwiają profesjonalne pralnie dywanów.

 

Usuwanie roztoczy z dywanu – pomoc specjalistyczna

W naszej pralni mamy specjalną usługę, jaką jest usuwanie roztoczy z dywanu. Dzięki specjalistycznym środkom i odpowiednim działaniom dochodzi do maksymalnego pozbycia się roztoczy z naszego dywanu. Dzięki temu wraca do nas czysty i świeży. Dobieramy sposób walki z tymi mikroorganizmami w stosunku do rodzaju dywanu, aby go nie zniszczyć. „Efektem ubocznym” jest zaimpregnowanie dywanu, dzięki czemu będzie dłużej świeży, a przyleganie do niego brudu będzie znacznie trudniejsze.
Ponieważ roztocza powodują alergię – pozbycie się ich pozwoli alergikom poczuć się całkowicie normalnie w swoim domu. W końcu bez silnych reakcji alergicznych!

 

Zobacz więcej informacji na naszym Facebooku: Eko-Perfekt