ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Usuwanie plamy z wina z dywanu. Jak to zrobić?

Czerwone wino to jeden z ulubionych trunków, po które sięgają ludzie na całym świecie. Zdarza się jednak tak, że podczas raczenia się tym alkoholem, nieco wylewa się w różnych miejscach – na ubrania, tapicerki, a często również na dywany. Plama z wina to jedna z najtrudniejszych do usunięcia. W jaki sposób można pozbyć się takiej paskudnej plamy z wina z dywanu? Usuwanie plamy z wina z dywanu to nie jest prosta sprawa – sprawdźcie więc, jakie wskazówki dla was mamy.
Usuwanie plamy z wina z dywanu

Usuwanie plamy z wina z dywanu – czemu tak trudno ją usunąć?

Wino, szczególnie czerwone, ma w sobie bardzo dużo barwników. W dodatku są to barwniki naturalne, które sprawiają, że plama na dywanie na dobre wżera się w materiał. Bardzo trudno jest wywabić plamę, jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko. Pozostawiona na dłuższy czas plama z czerwonego wina robi się niemalże niemożliwa do usunięcia. Dlatego w przypadku wywabiania plamy z wina liczą się dwie rzeczy: czas reakcji oraz materiał, z którego został zrobiony dywan.

Usuwanie plamy z wina z dywanu – sposób z solą

Każdy z nas ma w domu sól, która ma świetne działanie higroskopijne, co oznacza, że doskonale pochłania płyny. Jeśli zalaliśmy dywan, powinniśmy zareagować od razu, wysypując w to miejsce grubą warstwę soli i delikatnie wmasowując ją we włókna dywanu. Jeśli jedna warstwa zaczyna już przesiąkać winem, można zebrać ją i posypać nową i tak aż do skutku. Czy zawsze ten sposób działa? Z całą pewnością nie. Nie polecamy tego zwłaszcza na delikatnych rodzajach dywanów – sprawdźcie różne rodzaje dywanu oraz jak o nie dbać, aby wiedzieć, przy których szczególnie się tego wystrzegać.

Usunięcie plam z czerwonego wina z dywanu – białe wino

Chociaż ten sposób brzmi dość wariacko, to często poleca się go jako sposób na pozbycie się plamy z czerwonego wina. Okazuje się, że wystarczy polać je… białym winem. Wtedy też dochodzi do utlenienia, co sprawia, że w prosty sposób pozbywamy się ciemnej plamy z dywanu. Nadmiar produktu wystarczy zebrać szmatką i gotowe. Nie damy tutaj jednak jednoznacznej gwarancji, że na każdego rodzaju dywanach ten sposób świetnie się sprawdzi.

Usunięcie plamy z czerwonego wina – inne sposoby

Sposobów na to, aby pozbyć się tej trudnej plamy, jest całkiem sporo. Poleca się także takie rozwiązania jak:
  • Spirytus
  • Mydło szare
  • Amoniak
  • Mąkę ziemniaczaną
  • Sodę oczyszczoną
  • Kwasek cytrynowy
  • Stosowanie środków sklepowych
Co do żadnego z tych sposobów nie można jednak być pewnym, że zadziałają, a w dodatku – że nie uszkodzą naszego dywanu. Dlatego zdecydowanie polecamy kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie. Lepiej zapłacić za pranie dywanu w profesjonalnym miejscu, aniżeli musieć kupować nowy dywan. Szczególnie jeśli w grę wchodzi bardzo drogi dywan.

Usuwanie plamy z wina z dywanu – co zrobić ze starą plamą?

W przypadku, jeśli nie mieliśmy okazji zareagować od razu po tym, jak wylało się wino – z całą pewnością usunąć plamę później będzie znacznie trudniej. Zaschnięte plamy po czerwonym winie na dywanie to nie jest powód do tego, aby pozbywać się dywanu, ale trzeba mieć w pamięci fakt, że wywabienie takiego rodzaju plamy nie będzie należało do najłatwiejszych. Kilkutygodniowe plamy warto potraktować sodą oczyszczoną, a dokładnie roztworem, który powstaje z mieszanki 4 łyżeczek sody oczyszczonej na 1 litr wody. Można również próbować zrobić to szarym mydłem oraz ciepłą wodą. Prawda jest jednak taka, że to spore ryzyko, że jedynie utrwalimy plamę. Nie każdy również potrafi zająć się taką plamą w sposób odpowiedni. Co zrobić w takiej sytuacji?

Usuwanie plamy z wina z dywanu – profesjonalna pralnia

Każdorazowo, kiedy dojdzie do zachlapania dywanu czymś, co raczej ciężko się spiera – zamiast próbować eksperymentować na własną rękę, warto zdecydowanie rozważyć oddanie dywanu prosto do pralni dywanów. Szczególnie jeśli dywan, który został zachlapany, jest z bardzo delikatnego materiału. Nie jest wtedy szczególnie trudno o jego uszkodzenie albo odbarwienie. Polecamy takie rozwiązanie, ponieważ specjaliści doskonale znają się na różnych materiałach i różnych rodzajach plam, dlatego będą wiedzieli, w jaki sposób dobrać czyszczenie w stosunku do produktu, jaki oddamy.
Możecie zobaczyć nasze pakiety na podstronie cennik – polecamy pranie w profesjonalnej pralni Eko-Perfekt, ponieważ pracownicy pralni są świetnie przeszkoleni z różnego rodzaju materiałów i plam, dlatego zajmą się każdym dywanem z należytą starannością.