ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Usuwanie plam z herbaty z dywanu. Jak prać?

Na pewno każdemu chociaż raz zdarzyło się rozlać herbatę na stolik, kanapę albo dywan. Taka plama nie jest najłatwiejsza do usunięcia. W przypadku takich zabrudzeń najważniejszy jest czas reakcji – plamę świeżą jest znacznie prościej usunąć niż taką, która zdążyła już na dobrze wsiąknąć. Ale żeby działać natychmiastowo, trzeba wiedzieć, w jaki sposób to robić. No więc jak usuwać plamy z herbaty z dywanu?

 

Jak sprać plamę z herbaty z dywanu?

 

Plamy z herbaty na dywanie

Kiedy na obrusie czy koszulce pojawiają się plamy z herbaty, sprawa jest trochę prostsza, bo od razu możemy wrzucić ubranie do pralki i po prostu je wybrać. W wielu przypadkach jest to bardzo skuteczne – a jeśli nie, to wystarczy plamę zabrać szarym mydłem czy octem spirytusowym. Sprawa komplikuje się, kiedy jest to produkt, którego do pralki wrzucić nie możemy. I do takich właśnie produktów należy dywan.
Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, w przypadku konieczności walki z takimi zabrudzeniami to sięgnięcie po różnego rodzaju odplamiacze i chemiczne detergenty. Takie jednak, w przypadku dywanu, mogą narobić sporo problemu. Dlatego dobrze jest zacząć wywabianie plam od naturalnych produktów, takich jak na przykład kwasek cytrynowy, ocet spirytusowy czy sól. Nie bez powodu również wspomnieliśmy o szarym mydle. Warto do tej listy dodać też wodę utlenioną. To, w jaki sposób usuwać plamy z dywanu?

 

Usuwanie plam z herbaty z dywanu – sok z cytryny

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na plamę z herbaty jest sok z cytryny, który trzeba wycisnąć prosto na zabrudzone miejsce. Ważne jest, aby później wywiesić dywan w miejscu nasłonecznionym, by miało to możliwość zadziałać. Kiedy plama się wybieli – trzeba dokładnie uprać dywan. To jest ta nieco bardziej problematyczna sytuacja. To może być problemem dla wielu osób, jeśli nie mają miejsca na wypranie dywanu. Dlatego na tym etapie warto oddać dywan do pralni. Rozwiązanie to polecane jest tylko na jasnych materiałach.

 

Spieranie plam z herbaty z dywanu – ocet

Często dobrym rozwiązaniem w pozbywaniu się plam z materiałów jest ocet. Wylewa się go na gąbkę, a następnie przykłada w miejscu plamy. Plama powinna niemalże momentalnie robić się coraz bledsza. To rozwiązanie trzeba sprawdzić na małym kawałku tkaniny, żeby wiedzieć, czy ocet nie odbarwi materiału.

 

Zobacz również: Usuwanie wosku z dywanu

 

Usuwanie plam z herbaty z dywanu – soda i woda

Od dawien dawna najlepszym sposobem na wszelkie plamy i zabrudzenia jest soda oczyszczona. W tym przypadku należy wykonać pastę z sody oczyszczonej i wody. Na trzy łyżki wody dodajemy jedną łyżkę sody oczyszczonej, aż powstanie gęsta papka. Tę nakładamy z kolei na plamę. Pozostawiamy ją na długo, aby mogła zadziałać. Jeśli jedno takie nałożenie nie zadziała, konieczne będzie powtórzenie procedury.

 

Usuwanie plamy z herbaty z dywanu – pralnia

Chyba jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się plamy z herbaty jest… oddanie tego kłopotu komuś innemu. I tym innym powinna być profesjonalna pralnia dywanów, w której doskonale będą wiedzieli, jak się tym zająć oraz jak dobrać metodę usuwania plam w stosunku do materiału, który oberwał herbatą. Dlatego zawsze polecamy się do walki z zabrudzeniami – stajemy na wysokości zadania!

Po więcej informacji możecie wejść na Eko-Perfekt na Facebooku – tam też dzielimy się ciekawymi tipami i chętnie rozdajemy promocje na pranie dywanów.