ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Usuwanie gumy do żucia z dywanu. Jak to zrobić?

Mieliście kiedyś taką sytuację, że… guma do żucia wypadła wam na tapicerkę, wykładzinę albo dywan? Jeśli nie, można powiedzieć, że jesteście prawdziwymi szczęściarzami! Niestety, niektórym zdarzyło się już znaleźć gumę wciśniętą w materiał dywanu. Szczególnie kiedy w domu znajdują się dzieci (chociaż wiemy, że w tej sytuacji lepiej guma wciśnięta w dywan, a nie wklejona we włosy, prawda?). W jaki sposób można pozbyć się gumy do życia z dywanu? Usuwanie gumy do żucia z dywanu może być przeprowadzone domowymi sposobami, ale możecie również spróbować skorzystać z oferty profesjonalnej pralni dywanów.

 

Usuwanie gumy do żucia z dywanu

 

Sposób 1 – kostki lodu

Pierwszym ze sposobów na pozbycie się gumy z dywanu jest skorzystanie z kostek lodu. Wystarczy przyłożyć je do gumy, która wczepiła się w materiał. Najlepiej włożyć kostki lodu do foliowego woreczka i ułożyć tak, aby cała guma znajdowała się tuż pod woreczkiem z lodem. Dzięki temu guma stwardnieje i będzie bardzo prosta do usunięcia z dywanu. Z dużym prawdopodobieństwem pod gumą zostanie plama, którą będzie trzeba się zająć. Najlepiej rozetrzeć ją za pomocą gąbki, namoczonej w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. To z dużą dozą prawdopodobieństwa może pomóc. Istnieje jednak ryzyko, że plama będzie zbyt trudna do usunięcia albo guma wcale nie będzie taka prosta do odklejenia. Co jeszcze można spróbować?

 

Sposób 2 – suszarka do włosów

Często stosowanym sposobem na gumę, która wcisnęła się w dywan, jest skorzystanie z suszarki. To urządzenie, które niemalże każdy ma w swoim gospodarstwie domowym, więc nie trzeba niczego specjalnie kupować. Wystarczy podłączyć suszarkę, a później skierować ciepły strumień na gumę do żucia. Jest to jednak nieco bardziej ryzykowna metoda, ponieważ możemy… uszkodzić włókna swojego dywanu. A tego byśmy nie chcieli, prawda? Dlatego trzeba obserwować, w jaki sposób nasz dywan i guma zachowują się po potraktowaniu ciepłym powietrzem. W momencie, w którym zauważymy, że guma się roztapia, za pomocą plastikowego woreczka powinniśmy móc ją zbierać (guma będzie przyklejała się do woreczka). Należy proces powtarzać aż do całkowitego usunięcia gumy.

 

Sposób 3 – roztwór z białego octu

Ostatnią metodą, która może być zastosowana w celu usunięcia gumy z dywanu, jest zastosowanie roztworu z białego octu. W tym celu mieszamy ¼ szklanki białego octu i pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. Za pomocą pędzla z miękkim włosiem nakładamy roztwór na gumę, czekamy 15 minut i za pomocą szmatki zamoczonej wcześniej w ciepłej wodzie, staramy się usunąć gumę. Powtarzamy ten proces, aż całkowicie pozbędziemy się gumy.

 

Usuwanie gumy do żucia z dywanu — jak odkleić starą, zaschniętą gumę?

W tym przypadku nie mamy najlepszej informacji. Zaschnięta guma na dywanie to jest problem, którego nie da się tak łatwo pozbyć. Tak naprawdę wcześniej wymienione sposoby mogą zostać przez was wypróbowane, ale nie daje to żadnej gwarancji usunięcia problemu. Każdy inny sposób, szczególnie mechaniczny, może uszkodzić dywan, dlatego nieszczególnie polecamy ten sposób. Dlatego jest jeszcze jeden, najmniej ryzykowny sposób na pozbycie się gumy z dywanu. A jest to… oddanie go do profesjonalnej pralni dywanów.

 

Usuwanie gumy do żucia z dywanu – profesjonalna pralnia dywanów

Najskuteczniejszą i najmniej angażującą nas metodą pozbycia się gumy do żucia z dywanu jest oddanie jej do profesjonalnej pralni dywanów. Przede wszystkim nie będziecie musieli męczyć się z tym sami, a po drugie – profesjonaliści wiedzą, jak to zrobić tak, aby w żaden sposób nie zniszczyć materiału dywanu. To wszystko tak naprawdę mieści się w kilku słowach: wygoda, profesjonalizm, komfort. W wielu miejscach specjaliści odbiorą od was dywan, zajmą się problematyczną gumą na dywanie, a następnie odwiozą wam go prosto pod drzwi domu. Tak naprawdę nawet nie musicie kiwnąć palcem. A przecież właśnie takich rozwiązań poszukujemy, prawda?

Sprawdźcie, czy na stronie facebookowej Eko-Perfekt nie ma aktualnie promocji na pranie dywanów.