Dla wielu osób dywan jest elementem dekoracyjnym, który chętnie wykorzystują w sypialniach czy salonach, ale nie szczędzi się również takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Jednak, w zależności od przeznaczenia, w wielu przypadkach różni się materiał, z którego wykonane są dywany. I warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup dywanu do naszego pomieszczenia. Ma to również znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie. Inaczej dba się o naturalne a inaczej o syntetyczne dywany. Pranie dywanów w takim przypadku może naprawdę znacznie się różnić. W jaki sposób możemy podzielić rodzaje dywanów?
Rodzaje dywanów – podział ze względu na materiał
Pierwszym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, to materiał, z którego wykonany został dywan. Podzielić je można na kolejne podkategorie – dywany z włókien naturalnych oraz dywany z tworzyw sztucznych.
Wśród dywanów z włókien naturalnych wyróżnia się:
- Dywany wełniane – wykonane z różnego rodzaju wełny zwierzęcej. Bardzo miękkie, ciepłe oraz grube. Świetnie wyciszają – dlatego wskazane są do wykorzystania w bloku. Można znaleźć je w różnych długościach, kolorach oraz kształtach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Ich wadą jest to, że wchłaniają kurz i mogą być mocnym wyzwalaczem dla alergików. Nie są też najłatwiejsze w czyszczeniu – dlatego najlepiej zostawić to profesjonalistom, aby nie zniszczyć swojego dywanu. Tutaj można zobaczyć, w jaki sposób przeprowadza się etapowe pranie, które jest wskazane w przypadku dywanów wełnianych.
- Dywany bawełniane – cieńsze dywany, które można prać w pralce. Stosunkowo łatwe w czyszczeniu, doskonale nadają się do pokojów dziecięcych, ponieważ nie wchłaniają zbyt łatwo zapachów. Są również relatywnie tanie na tle innych dywanów naturalnych. Ich wadą jest jednak to, że bardzo szybko zaczynają się mechacić.
- Dywany jedwabne – bardzo szlachetne i delikatne, dlatego należy je delikatnie czyścić. Jednak są one dość odporne na zabrudzenia. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na jedwabny dywan, ponieważ są one dosyć drogie. Nie zawsze są odporne na insekty oraz grzyby.
- Dywany z sizal – bardzo wytrzymałe włókno, które otrzymywane jest ze specjalnego gatunku agawy. Z tego też powodu są również niezbyt miłe w dotyku. Są antyalergiczne i bardzo wytrzymałe. Bardzo łatwe do utrzymania w czystości.
- Dywany ze skóry – mogą być wykonane np. ze skóry cielęcej, bydlęcej, baraniej i z wielu innych skór zwierząt. Dobrze izolują i są przyjemne w dotyku. Są jednak nie tylko drogie, ale również bardzo ciężko dostępne. Nie są zbyt trwałe.
- Dywany z juty – wykonane z plecionego, odpornego na zabrudzenia materiału, który nie chłonie w kurzu. Dzięki temu są one przyjazne dla alergików.
Z kolei, jeśli chodzi o dywany z tworzyw sztucznych, to wyróżnia się takie jak:
- Dywany z włókien polipropylenowych – bardzo dobrze nadają się na ogrzewane podłogi, ponieważ świetnie przewodzą ciepło. Są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, bakterie i owady. Wyglądem przypominają dywany wełniane. Są na tyle odporne, że świetnie mogą służyć na zewnątrz np. na tarasie czy schodach wejściowych do domu. Nie są jednak najprzyjemniejsze w dotyku.
- Dywany z włókien poliamidowych – są wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz czynniki biologiczne, takie jak np. pleśń. Mogą być wykorzystywane w domach, w których znajdują się alergicy.
- Dywany akrylowe – są przyjemne w dotyku, są również dosyć gęste. Przypominają dywany wełniane, dlatego świetnie nadadzą się na zastępstwo, jeśli ktoś nie chce mieć u siebie dywanów z naturalnych materiałów. Są łatwe w czyszczeniu.
- Dywany poliestrowe – bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Są dosyć odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są również dywanami drogimi, dlatego większość osób z powodzeniem może je kupić do swojego domu.
- Dywany z wiskozy – lekkie, odporne na kurz i brud. Mogą być wykorzystywane w zamian za dywany jedwabne, ponieważ nieco je przypominają. Są przyjemne w dotyku. Są jednak podatne na niszczenie materiału.
Rodzaje dywanów – podział na typ oraz długość włosia
Jedna rzecz to materiał, z którego wykonany jest dywan, a druga to jego typ i długość włosia. W tej kategorii wyróżnia się szczególnie:
- Dywany tkane na płasko
- Dywany gładkie z krótkim włosem
- Strzyżone, ze zróżnicowaną wysokością włosia
- Shaggy – popularne dywany z długim włosiem, bardzo puszyste (dość trudne w utrzymaniu oraz kiepskie dla alergików, ze względu na to, że szybko stają się środowiskiem roztoczy i kurzu)
- Dywany bez włosia np. skórzane
Jakie dywany do jakich pomieszczeń?
W zależności od tego, gdzie potrzebujemy umieścić dywan, wybierać będziemy zupełnie inny rodzaj. I dlatego np. do przedpokoju będziemy szukać dywanów z krótkim włosiem i wytrzymałego materiału, a z kolei do sypialni doskonale sprawdzą się dywany typu shaggy. Jak więc wybrać odpowiedni dywan do pomieszczenia?
- Kuchnia i łazienka – ponieważ są to pomieszczenia, w których panuje wilgoć, a plamy są na porządku dziennym, to dywan musi być wytrzymały i o krótkim włosie. Do łazienki warto również wybrać taki, który będzie miał pod spodem powłokę antypoślizgową. Dlatego pod uwagę można wziąć jedynie dywany z materiałów sztucznych, które są znacznie prostsze w utrzymaniu czystości. Pranie dywanów używanych w kuchniach i łazienkach jest stosunkowo łatwe i do wykonania w domu.
- Salon – zazwyczaj to pomieszczenie, w którym to żyje cała rodzina. Ma również znaczenie reprezentacyjne, dlatego dywan, który się tu znajdzie, musi być bardzo wytrzymały, odporny na zabrudzenia, a jednocześnie wykonany z takich materiałów jak wełna, wiskoza czy skóra.
- Sypialnia – dywany w sypialni powinny być miękkie i mogą mieć długi włos. Doskonale sprawdzi się tutaj akryl albo naturalna wełna.
- Pokój dziecięcy – w takich miejscach łatwo dochodzi do zabrudzeń. Dzieci jednak lubią przyjemne w dotyku dywany. Jak to pogodzić? Warto wybierać średnią długość i dywany, które wykonany są z włókien sztucznych.
- Przedpokój – w takich miejscach szybko zbiera się brud, ale oprócz tego również wszystko to, co przynosimy z zewnątrz, na przykład błoto czy piasek. Dlatego dywan w tym miejscu musi być wyjątkowo odporny na przetarcia. Najlepiej również, jeśli jest wykonany z krótkiego włosia.
Pranie dywanów. Jak dbać o różne rodzaje dywanów?
W zależności od tego, z jakiego materiału wybierzemy dla siebie dywan, inaczej będziemy o niego dbać. Najwięcej powiedzą nam o tym oznaczenia na metce – czy możliwe jest pranie go w pralce, w jakiej temperaturze prać oraz jakie można używać środków czystości. Jeśli jednak chcemy mieć pewność co do tego, żeby dywan się nie zniszczył podczas czyszczenia – warto oddać go do pralni dywanów. Warto zwrócić uwagę na to, co dokładnie oferują takowe pralnie. Dlatego w zakładce cennik na stronie można sprawdzić pakiety, w których znajduje się pranie dywanów, ale również dodatkowe opcje czyszczenia i konserwacji dywanów. Szczególnie warto pomyśleć o opcji prania dywanów w profesjonalnej pralni, kiedy nie do końca wiemy, w jaki sposób zająć się naszymi dywanami i wtedy, kiedy są one zrobione z materiałów bardzo delikatnych.