ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Prostowanie dywanu po praniu. Jak wyprostować zgięty dywan?

Dywany po wypraniu mogą mieć taką cechę, że ciężko jest je przywrócić do poprzedniego kształtu. To samo tyczy się transportu, kiedy dywan jest złożony albo zawinięty w rulon. Jest jednak wiele innych sytuacji, które mogą doprowadzić do odkształcenia się dywanu. Warto więc wiedzieć, co zrobić z kompletnie odkształconym i pofałdowanym dywanem. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do odkształceń, a także jak sobie z tym poradzić.

Prostowanie dywanu

 

Co powoduje odkształcenia dywanu?

Zawinięcie, podwinięcie, pofałdowanie i odgniecenie dywanu – jest sporo przypadków, które mogą trafić akurat na wasz dywan. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie sytuacje mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Wyróżnia się takie sytuacje jak:

  1. Ustawianie mebli na dywanie – ustawienie ich w konkretnych miejscach może doprowadzić do odkształceń i pofalowań. Ciężkie nóżki mebli potrafią odgniatać się na dywanie.
  2. Wysoka wilgoć – wysoka wilgoć może sprawić, że niektóre z dywanów zaczynają falować.
  3. Zagniecenia po transporcie – czasami w wyniku składania i zwijania dywanów może zdarzyć się tak, że po rozłożeniu dywanu będzie on jak „pognieciony”.
  4. Nowy dywan z zagięciami – po zamówieniu dywanu może zdarzyć się tak, że został zapakowany fabrycznie w taki sposób, że po rozpakowaniu go, mamy zagięcia albo odkształcenia.

Jak widać, sytuacji może być sporo, a to zaledwie kilka z nich. Najważniejsze jednak to wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie ze wszystkimi odkształceniami, odgnieceniami i pofalowaniami. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na poszczególne przypadki.

Sposoby na prostowanie dywanu

Pierwszym sposobem, który może zadziałać w przypadku odciśnięć i pofalowań, jest wykorzystanie w tym celu pary wodnej. Można to zrobić za pomocą specjalnych przyrządów, ale również z wykorzystaniem żelazka – większość z nich ma teraz funkcję pary wodnej, która doskonale się w takich przypadkach sprawdzi.

Jeśli podejrzewamy, że odkształcenia mogły być wynikiem zbyt wysokiej wilgoci w pokoju, w którym leży dywan, to powinniśmy zainwestować w pochłaniacz wilgoci i starać się w miarę często wietrzyć pomieszczenie.

Jeśli odkształcenie jest wynikiem sposobu, w jaki był do nas przetransportowany dywan, to wtedy najlepszym sposobem będzie rozłożenie go na płasko najpierw z jednej, a potem z drugiej strony – w obu przypadkach najlepiej na parę godzin. Tak naprawdę im dłużej, tym lepiej.

Na wszelkiego rodzaju zagięcia rogów najlepiej działają takie sposoby jak np. użycie kostek lodu czy ich obciążenie, żeby ułożyły się do poprzedniego kształtu.

Sposoby na prostowanie rogów dywanu

Jeśli zagięły się rogi naszego dywanu – warto zastosować jedną z najlepiej działających metod z tych poniżej:

  1. Obciążenie rogów dywanu – warto wykorzystać do tego ciężkie elementy, najlepiej jednak, aby nie były to meble. Długotrwałe obciążenie może na stałe przeprostować zagięte rogi.
  2. Kostki lodu – woreczki z lodem, położone na rogach dywanu, zmoczą rogi oraz zmrożą je, dzięki temu materiał będzie bardziej elastyczny. Wtedy wystarczy obciążyć go w tym miejscu doniczką albo konewką z wodą i wszystko powinno wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Do czego jeszcze można użyć kostek lodu? Np. do usuwania wosku z dywanu.
  3. Taśma dwustronna – podklejenie dywanu od spodu pozwoli na przymocowanie dywanu w odpowiedniej pozycji do podłogi, a co za tym idzie – świetnie zadziała na to, aby wyprostować zgięte rogi.

Jak wyprostować dywan po praniu?

Jeśli upraliśmy dywan i okazuje się, że po tej czynności doszło do odkształceń i odgnieceń – są na to proste sposoby.

Kluczowe jest rozłożenie dywanu na płaskiej powierzchni od razu po praniu – wiadomo jednak, że to niemalże niemożliwe, dlatego trzeba się przygotować na to, że konieczna będzie interwencja zaraz po wysuszeniu. Prostowanie odkształceń może jednak trochę potrwać.

Najlepiej jest wykorzystać do tego ciepło – żelazko z parą albo ogrzewanie materiału od spodu może dać bardzo dobre efekty. Samo żelazko, bez pary, również da radę. Warto przykryć dywan ręcznikiem, a następnie zaprasować go, aby powoli wracał do swojego pierwotnego kształtu.

Jeśli jednak takie działania nie pomogą – warto będzie oddać dywan profesjonalnemu czyszczeniu parowemu.

Jeśli potrzebujecie więcej porad dotyczących dywanu – zajrzyjcie na naszą stronę na facebooku: tutaj.