ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Pranie dywanu z juty. Jak je czyścić?

Dywany jutowe są bardzo dobre do każdego domu i mieszkania – szczególnie do kuchni czy przedpokoju. Wszystko dlatego, że jest jednym z dywanów, które czyści się najłatwiej. Dywany z juty są świetnym uzupełnieniem skandynawskich wnętrz, dlatego nic dziwnego, że są tak bardzo rozchwytywane. Jeśli jednak zależy komukolwiek na tym, żeby były przyjemne w dotyku – nie powinien być to pierwszy wybór. Jak dokładnie prać dywany jutowe? Nie jest to do końca taka oczywista sprawa. Oto poradnik na pranie dywanu z juty.

 

Pranie dywanu z juty

 

Dywan z juty – jak wygląda? Cechy charakterystyczne

Juta jest pospolitą i bardzo szybko rosnącą rośliną, która w większości występuje głównie w Azji. Materiały, które są wykonane z juty, są bardzo trwałe i wytrzymałe, drobne uszkodzenia niespecjalnie w ich przypadku rzucają się w oczy. Należy również dodać, że produkcja dywanów jutowych jest dość ekologiczna – nie obciąża silnie środowiska naturalnego, a w dodatku są bardzo proste w utylizacji. Ten materiał nie jest jednak polecany w przypadku alergików oraz domów, gdzie znajdują się np. zwierzęta.

 

Pranie dywanu z juty — jak je czyścić?

Pierwszym etapem czyszczenia dywanu jest oczywiście odkurzenie, aby pozbyć się luźnego brudu. Na początku może się wydawać, że dywan się kruszy, ale to naturalna sytuacja przy jednym z pierwszych czyszczeń. Później to wrażenie nie występuje, bo dywan przestanie gubić włókna. Odkurzanie należy wykonywać za pomocą odkurzacza ze specjalną szczotką, najlepiej takim urządzeniem, które ma wysoką moc ssania (byle nie za mocną). Można, od czasu do czasu, wytrzepać dywan – trzeba jednak pamiętać o tym, by nie robić tego zbyt silnie, jeśli nie chcemy go zniszczyć.

Ponieważ dywan jutowy, tak jak np. dywan wiskozowy, nie powinien być prany na mokro. Dlatego jeśli mamy w domu dzieci czy zwierzęta, które naturalnie brudzą, to nie powinien być nasz pierwszy wybór. I warto o tym pamiętać.

 

Zobacz również: Usuwanie błota z dywanu

 

Dywan z juty – usuwanie plam

Dywan z juty, ponieważ nie może być moczony, może być bardzo trudny, jeśli chodzi o usuwanie plam. Warto zastosować w tym przypadku nieco mniej inwazyjne metody. Lekko zwilżona ściereczka i soda, przecieranie miejscowo materiału – to powinno załatwić sprawę. Jeżeli plama jest tłusta, to wtedy trzeba zasypać ją mąką ziemniaczaną. Jeśli plama jest świeża, wystarczy zebranie nadmiaru płynu za pomocą ręcznika papierowego lub ścierki.

 

Pranie dywanu z juty

To w takim razie co z praniem, skoro nie można dywanu moczyć? To bardzo proste, bo wystarczy zastosować pranie bez użycia wody, czyli pranie na sucho (o którym pisaliśmy tutaj). Wystarczy zasypać dywan sodą oczyszczoną, a następnie zostawić na około 2 godziny i zebrać wszystko odkurzaczem. Soda doskonale poradzi sobie, jeśli chodzi o zebranie zapachów, wybieli niektóre z plam i pozbędzie się drobnoustrojów i roztoczy. To, w przypadku domu, w którym mieszkają alergicy, bardzo ważny punkt.

Pranie dywanów z juty, a szczególnie usuwanie plam, nie jest najłatwiejsze – jeśli więc mamy taką możliwość, lepiej oddać dywan do pralni dywanów. Tam z całą pewnością doskonale będą wiedzieli, co zrobić, aby go wyczyścić i pozbyć się niechcianych zabrudzeń. To może oszczędzić czas, ale przede wszystkim może zapobiec potencjalnym uszkodzeniom.

 

Odwiedź nas na naszej stronie na Facebooku: Eko-Perfekt