ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Pranie dywanu w pralce. Czy można i jak to zrobić?

Kilka razy w roku należy wykonać gruntowne porządki – wlicza się w to między innymi czyszczenie dywanu. Samo odkurzanie czy trzepanie dywanu absolutnie nie pomoże, jeśli zabrudzenia są znacznie głębiej. Dlatego warto wyprać dywan – na sucho lub na mokro. W jaki sposób można wyprać dywan? Czy pranie dywanu w pralce to jest jakieś rozwiązanie na to, aby utrzymać jego czystość?
Pranie dywanu w pralce. Czy można prać dywan w pralce?

Pranie dywanu w pralce. Czy można wyprać dywan w pralce?

Niektóre z dywanów faktycznie nadają się do wyprania w pralce – szczególnie małe dywaniki łazienkowe czy kuchenne. Zazwyczaj dywany o krótkim włosie można wyprać ręcznie – w tym celu można wykonać zarówno pranie na sucho, jak i na mokro. Istotne jest również to, z jakiego materiału jest wykonany dywan – niektóre powinny zostać uprane w zupełnie inny sposób, najlepiej w profesjonalnej pralni dywanów. Szczególnie jeśli mają dla nas większą wartość. Trzeba również unikać prania starszych dywanów w pralni, a to dlatego, że łatwo można je zniekształcić.
Szczególnie zalecamy unikania prania dywaników typu shaggy – taki rodzaj prania może całkowicie zniszczyć jakość takiego dywanu. Największe szanse na zachowanie swojego kształtu mają dywaniki, które mają miękkie włosie, krótkie oraz dość zbite.
Na wielu dywanach są metki, na których można sprawdzić, czy dywan nadaje się do prania i w jakich warunkach powinno się ono odbywać.

Pranie dywanu w pralce. Jak wyprać dywan w pralce?

Samodzielne pranie dywanów nie jest najłatwiejsze. Doskonałym urządzeniem z całą pewnością jest zastosowanie odkurzacza piorącego, który jest prosty w obsłudze oraz sprawia, że pranie jest prostsze. Jeśli jednak musimy zrobić to za pomocą pralki – trzeba złożyć dywan w kostkę lub rulon i wrzucić do pralki. Ważne jest tutaj użycie środków piorących – dobrze, gdyby były one dość delikatne. Trzeba również sprawdzić, czy detergent, którego chcemy użyć, nadaje się do prania takich tkanin. Dywan powinien być prany w temperaturze około 30 stopni oraz nie mieć zbyt mocnego wirowania – wyższe niż około 400 obrotów, może doprowadzić do znacznych odkształceń.
Jeśli chodzi o suszenie dywanu – powinno ono odbywać się w suszarni lub pomieszczeniu z odpowiednim przewiewem. Jeśli pogoda jest ładna i mamy takie możliwości, to warto wysuszyć dywan na dworze.

Pranie dywanu w pralce – co, jeśli po praniu wygląda gorzej?

Jeśli wypraliśmy dywan, a po wyciągnięciu go z pralki, widzimy, że doszło do odkształcenia albo pogorszył się stan dywanu – warto go porządnie wytrzepać. Trzeba spróbować dać mu wyschnąć, aby zobaczyć, czy również po suszeniu będzie wyglądał równie kiepsko. Czasami suszenie może zająć nawet do dwóch, trzech dni i warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak bardzo boicie się, że wasz dywan ulegnie zniszczeniu – warto rozważyć inne opcje odświeżenia dywanu.

Jak inaczej można prać dywany?

Pranie dywanu w pralce jest zawsze nieco ryzykowne – może dojść do odbarwienia, zniszczenia materiału czy odkształceń. Znacznie prostszym sposobem prania jest oddanie tego specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak zająć się w odpowiedni sposób dywanem. Polecamy szczególnie lokalne pralnie, które szczególnie dokładają starań wobec każdego rodzaju produktu, jaki przyjmują od klientów. Pralnia dywanów w przypadku konieczności uprania dywanu jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem i najmniej ryzykownym ze wszystkich.

Na stronie Eko-Perfekt na Facebooku możecie sprawdzać informacje po aktualne promocje na pranie dywanów.

Zobacz również artykuły o dodatkowych opcjach: