ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Pranie dywanu shaggy. Jak prać dywan z długim włosiem?

Dywany shaggy, czyli te z długim włosiem, są dywanami, które są przyjemne w dotyku, miękkie i puchate. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich zakup do swojego domu i mieszkania. Jest jednak kilka wad, jeśli chodzi o dywany shaggy. Są przede wszystkim dużo bardziej wymagające niż te dywany, które mają krótkie włosie. Ciężko jest je utrzymać w swoim pierwotnym wyglądzie. Jest jednak na to kilka sposobów – a są one warte zastosowania, żeby móc cieszyć się pięknym dywanem na długo. Jak wygląda pranie dywanu shaggy?

 

Dywan shaggy

 

Czym jest dywan shaggy?

Dywan shaggy to inaczej dywan z długim włosiem. W dosłownym tłumaczeniu tego słowa to po prostu „kudłaty”. I faktycznie ten dywan taki jest – najczęściej ich włosie ma od 7 do 10 centymetrów długości, a niektóre są nawet dłuższe. Najczęściej dywany typu shaggy są wykonywane z tworzyw sztucznych, czyli m.in. akrylu czy poliestru. Są dwa rodzaje dywanów typu shaggy: klasyczny oraz dywan z reliefem. Ten pierwszy to dywan, który ma całość długości włosa na jednym poziomie. Drugi z kolei jest cieniowany, co daje efekt 3D.

 

Pranie dywanu shaggy – etap 1

Pierwszym etapem czyszczenia dywanu z długim włosiem jest… odkurzanie. Można zrobić to na kilka sposobów: korzystając z trzepania dywanu albo używając do tego odkurzacza z turbo szczotką i mocną siłą ssania. Niektórzy czyszczą dywan shaggy z pomocą taśmy, która idealnie zbiera np. sierść zwierzęcą. Polecamy jednak nieco bardziej opcję z wykorzystaniem gumowej rękawiczki, zwilżonej, ponieważ działa tak samo. Kiedy już uda się wyczyścić dywan z wolnych zabrudzeń, będziemy mogli przystąpić do kolejnego etapu jakim jest pranie dywanu.

 

Pranie dywanu z długim włosiem – etap 2

Drugim etapem w czyszczeniu dywanu jest przejrzenie go i „wyłapanie” wszystkich plam. Jeśli zauważymy miejscowe zabrudzenia, będziemy musieli się nimi zająć. Najlepiej zrobić to nanosząc w to miejsce detergent, a następnie delikatnie je wyczyścić przy pomocy gąbki lub szczoteczki. Jest to jednak rozwiązanie, na które może pozwolić sobie tylko ten, kto ma w domu np. mniejszego rodzaju dywan. Ponieważ mają długie włosie, szybko absorbują wodę, więc trzeba je porządnie „wycisnąć”. Płukanie trzeba kilkukrotnie powtórzyć, by z całą pewnością pozbyć się detergentów. Ponieważ są takie plamy, które nie będą proste do wywabienia – na tym etapie zachęcamy, aby jednak oddać dywan do pralni dywanów, gdzie specjaliści będą doskonale wiedzieli, jak wywabiać poszczególne plamy, a także jak wyprać dywan shaggy. Bo teraz dochodzimy do punktu najtrudniejszego.

 

Zobacz również: Rodzaje dywanów

 

Pranie dywanu shaggy – etap 3

Jeśli problemem, który występuje w przypadku naszego dywanu, jest brzydki zapach to lekkie odświeżenie dywanu za pomocą np. suchego prania, powinno zdać egzamin. Każdy dywan ma również swoje wskazania co do prania, o których informuje producent. Można to sprawdzić często na stronie poszczególnych firm. I w ten sposób powinniśmy się nimi zająć, ponieważ w przeciwnym razie doprowadzimy do odbarwienia dywanu albo zniszczenia materiału. To, o czym zdecydowanie należy pamiętać to to, żeby dywanów shaggy nie prać w pralce, ponieważ zbyt mocno nasiąkają wodą. Zanim zdążą wyschnąć, mija już często kilka dni, a to nie jest dla nich najlepiej. Ponieważ ich runo jest dłuższe, takie nasiąknięte wodą sprawiają, że to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.

Tak naprawdę jednym z nielicznych sposobów na upranie dywanu z długim włosiem jest skorzystanie z odkurzacza piorącego, który ma dużą moc ssania. To właśnie zagwarantuje mu wygląd jak w momencie kupienia. Nie zniszczy też jego objętości i miękkości. Ponieważ jednak dywany shaggy są bardzo trudne w samodzielnym praniu, polecamy jednak mimo wszystko oddawać je do profesjonalnej pralni dywanów. Na przykład do Eko-Perfekt. 😉