ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Pranie dywanów skórzanych. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Dywany są świetne do ocieplenia pomieszczeń. Nic więc dziwnego, że ludzie tak chętnie szukają dla siebie idealnego dopełnienia wnętrz i zazwyczaj pada właśnie na nie. Wiele osób decyduje się na zakup dywanów ze skóry. Chociaż ich cena jest wysoka to nadal cieszą się one sporą popularnością. Czym wyróżniają się dywany ze skóry i w jaki sposób można je czyścić? Czy mogą być prane w wodzie, jak większość innych dywanów? W jaki sposób wygląda pranie dywanów skórzanych?

 

pranie dywanów skórzanych

Dywany ze skóry – charakterystyka

Dywany ze skóry są naturalne, dlatego w wielu przypadkach okazują się być trwalsze niż typowe dywany, które większość ludzi kupuje do swojego domu. Ich skóra jest również niepowtarzalna, dlatego nie da się zrobić dwa razy takiego samego dywanu – to właśnie tę unikalność ceni sobie wielu posiadaczy dywanów skórzanych. Chociaż takie skóry mogą się kojarzyć np. z góralskimi domami, doskonale pasują również do innego rodzaju wnętrz.

Dywany skórzane charakteryzują się tym, że nie blakną tak łatwo, a czasami ich kolor, z czasem, potrafi nabrać prawdziwej głębi. Takie dywany są bardzo starannie wykonane, jednocześnie są gładkie i pozbawione sierści. Często tworzy się dywany z różnych rodzajów skóry, łącząc malutkie kawałki w cały dywan – nazywa się to patchworkiem.

Jak pielęgnować i czyścić dywany skórzane? Pranie dywanów skórzanych

Dywany ze skóry są trwałe, ale nie można przeceniać ich możliwości. Dlatego mimo wszystko warto uważać, w jaki sposób się z nich korzysta. Ale przede wszystkim – trzeba uważać, w jaki sposób się je czyści. Aby skóra wyglądała jak nowa, musi być regularnie czyszczona. Dywan powinien być wycierany suchą ściereczką, jednocześnie często wietrzony, ale również trzepany z brudu i kurzu. Do czyszczenia plam wystarczy wykorzystywać białą szmatkę, delikatnie zmoczoną i próbować w ten sposób go czyścić. Nie należy z całą pewnością stosować na takim dywanie chemicznych drogeryjnych środków. Również odkurzanie powinno być przemyślane – lepiej jest tego nie robić, ale jeśli naprawdę jest taka potrzeba, to należy odkurzać dywaniki zgodnie z włosem. Odkurzanie pod włos może bowiem powodować wykruszanie się ich, a w konsekwencji do przerzedzenia dywanu.

Jeśli zamierzamy zanieść dywan do pralni – musimy wiedzieć o tym, że czyszczenie chemiczne nie jest dla dywanu dobre. Może rozpuszczać naturalny klej, którym skóry są często klejone, dlatego trzeba znaleźć innego rodzaju sposób na czyszczenie dywanu. W naszej pralni doskonale wiemy, w jaki sposób prać dywany również ze skóry zwierzęcej – jeśli więc potrzebujecie profesjonalnego czyszczenia, zapraszamy do nas.

Zobacz również: Pranie dywanów orientalnych

Pranie dywanów skórzanych — w skrócie

Oto najważniejsze informacje o dywanach ze skóry, o których musicie pamiętać:

  1. Dywan ze skóry można wietrzyć oraz trzepać
  2. Odkurzanie możliwe jest tylko z włosem, pod włos może niszczyć włosie i przerzedzać dywan. Jeśli nie trzeba, lepiej go nie odkurzać.
  3. Suszyć go natychmiastowo, kiedy tylko dojdzie do kontaktu z jakąkolwiek cieczą
  4. Plamy należy wycierać od razu, za pomocą białej, świeżej szmatki
  5. Nie poleca się usuwania drogeryjnych specyfików do prania dywanu
  6. Należy unikać zarówno środków chemicznych, jak i oleju czy octu, a jednocześnie wszelkich rozpuszczalników np. acetonu czy czystego alkoholu
  7. Jeśli chcemy czyścić dywan, należy sprawdzić, czy taki rodzaj nie zniszczy dywanu. W tym celu zaleca się próbę na mniejszej powierzchni dywanu, w miejscu najmniej widocznym
  8. Nie zaleca się zostawiać skóry na zewnątrz, ponieważ może to doprowadzić do jej zniszczenia
  9. Nie należy oddawać dywanu do czyszczenia chemicznego, należy omówić plan prania dywanu z osobami, które pracują w pralni dywanów.

Trzeba pewnych punktów przestrzegać bezwzględnie – ponieważ takie dywany nie są tanie, nie chcemy doprowadzić do ich zniszczenia.

 

Zobaczcie więcej informacji na naszej stronie na Facebooku — Pralnia Eko-Perfekt Józefów.