ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Jak prać dywany orientalne?

Dywany orientalne to piękna ozdoba dla domu. Są ręcznie wytwarzane w różnych rejonach Azji, takich jak między innymi Iran, Turcja czy Indie. I właśnie za to wykonanie się płaci – ponieważ dywany te są dosyć drogie. Jest kilka rodzajów dywanów orientalnych, ale to, co najważniejsze – to sposób, w jaki należy prać te dywany, aby ich nie zniszczyć. Co wiadomo o dywanach orientalnych? Jak prać dywany orientalne?
Pranie dywanów orientalnych

Rodzaje dywanów orientalnych

Wyróżnia się kilka rodzajów dywanów orientalnych, a wszystko zależy od miejsca ich wytworzenia. Najpopularniejsze z nich to:
1. Dywany perskie – produkowane są w dawnej Persji, czyli dzisiejszym Iranie. To najbardziej znane i równie mocno cenione dywany orientalne, które charakteryzują się intensywnymi kolorami oraz wysoką jakością wykonania.
2. Dywany tureckie – jedne z niegdyś najchętniej kupowanych. Tureccy wytwornicy robią dywany w mocnych kolorach i wykorzystując w nich wzory geometryczne.
3. Dywany indyjskie – Indie mają równie długą historię wytwarzania dywanów i wiele z nich jest ręcznie tkanych. Mają kolorowe wzory, a to, co je wyróżnia to bogate zdobienia.
4. Dywany chińskie – są znane z bardzo delikatnego wytworzenia. Charakteryzują się bardzo harmonijnymi kolorami oraz eleganckimi motywami.
5. Dywany kaszmirowskie – wyprodukowane w regionie Kaszmir w Indiach. Bardzo miękkie, a jednocześnie niezwykle delikatne. Zazwyczaj mają subtelne wzory roślinne oraz niezwykle bogate kolory.
Są oczywiście inne rodzaje dywanów orientalnych, ale te są zdecydowanie najpopularniejsze. Każdy z tych dywanów charakteryzuje się czymś innym, w zależności od miejsca, w którym zostały wytworzone. Dla wielu dywany orientalne to niemalże jak sztuka. Ponieważ nie są najtańsze – powinno się odpowiednio o nie zadbać. W jaki więc sposób można odświeżyć dywany orientalne?

Jak prać dywany orientalne?

Pranie dywanów orientalnych wymaga odpowiedniego podejścia i powinny być one traktowane delikatnie. Są wytwarzane z wysokiej jakości włókien, często ozdobione kolorowymi wzorami, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby się nie uszkodziły. To bardzo ważne. W jaki więc sposób można je prać, aby nie dopuścić do ich całkowitego zniszczenia?
Jest kilka etapów prania dywanu orientalnego, aby dywan był odpowiednio zaopiekowany:
1. Dokładne odkurzenie dywanu — pomaga w przygotowaniu go do prania
2. Wstępne pranie – delikatne i dokładne namoczenie dywanu w odpowiednim roztworze do czyszczenia, ten etap jest bardzo ważny, bo świetnie radzi sobie z plamami, które pojawiły się na dywanie
3. Szczotkowanie i spieranie trudniejszych zabrudzeń – po wstępnym praniu zaczyna się dokładne czyszczenie całej powierzchni, aby pozbyć się kolejnych zabrudzeń
4. Pranie główne – czyli kolejne płukanie w czystej wodzie, aby pozbyć się wszystkich użytych detergentów
5. Suszenie – wykonywane w kontrolowanych warunkach
6. Dodatkowe działania – na przykład rozprostowanie frędzli, strzyżenie końcówek włókien, a wszystko to po to, żeby przywrócić wykładzinie jej pierwotny wygląd.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do prania dywanu?

Przede wszystkim – pranie dywanu orientalnego w domu to bardzo ryzykowne podejście. Bez odpowiedniej wiedzy, jak to zrobić, możemy zniszczyć dywan. Dlatego pierwszym, najważniejszym elementem jest oddanie dywanu orientalnego do profesjonalnej pralni dywanów. Każdorazowo, przed oddaniem dywanu do prania, można sprawdzić opinie oraz referencje, jakie pojawiają się w Internecie. Nie warto oddawać swojego dywanu do miejsca, co do którego nie mamy pewności.
Możemy również omówić z osobą, która będzie zajmowała się naszym dywanem, w jaki sposób będzie to robił. Dzięki temu zyskamy informacje, czy faktycznie dana osoba wie, jak obchodzić się z takimi delikatnymi dywanami.
To, co my możemy zrobić, aby zachować dłużej dywan w czystości i w dobrej kondycji, to regularne odkurzanie dywanu. Chociaż pozbywamy się jedynie powierzchownych zabrudzeń to taki dywan zdecydowanie lepiej wygląda niż taki, który pomijamy podczas sprzątania.
My zapraszamy do siebie – dokładnie wiemy, w jaki sposób obchodzić się z dywanami orientalnymi i wszystkimi innymi rodzajami dywanów również. Z całą pewnością nie zniszczymy go i oddamy w świetnym stanie po praniu. Mamy wieloletnie doświadczenie, więc zdecydowanie możecie nam zaufać. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce cennik.
Więcej informacji do znalezienia na stronie Eko-Perfekt Pralnia Józefów na Facebooku.