ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Usuwanie wosku z dywanu. Jak sprać wosk?

Świece dają wspaniały klimat podczas wieczornych, romantycznych kolacji. Doskonale pasują też do chłodniejszych jesiennych i zimowych wieczorów. Cudowna atmosfera cudowną atmosferą a życie życiem – dlatego właśnie zdarza się nam, że w wyniku różnych zbiegów okoliczności, dochodzi do małych wypadków, czyli do wylania wosku na różne powierzchnie. Czasami również na dywan… W jaki sposób możemy sprać wosk z dywanu, jeśli już przydarzy nam się taka sytuacja? Usuwanie wosku z dywanu nie jest bardzo skomplikowane, ale jeśli nie macie ochoty robić tego sami — znajdziemy na to sposób.

 

usuwanie wosku z dywanu

 

Jak usunąć wosk z dywanu?

Świece to zdecydowanie jedna z najbardziej klimatycznych ozdób, jakie można zastosować u siebie w domu. Potrafią wprowadzić klimat, a cały dom otoczyć aurą ciepła, romantyczności i przytulności. Ale życie jest życiem, dlatego właśnie zdarzają się nam wypadki. A te, które zakładają występowanie wosku są wyjątkowo trudne do posprzątania. O ile łatwo usunąć je na przykład z mebli to pozbycie się ich z tkaniny i włókien nie należy do najprostszych. Często zostawiają po sobie trudne do usunięcia plamy, które stają się istotnym problemem. Ale jak możemy pozbyć się wosku z dywanu? Jest na to kilka sposobów. Najważniejsze jednak, o czym musimy pamiętać to to, aby nie wycierać plamy, kiedy jest jeszcze świeża.

 

Usuwanie wosku z dywanu – rozgrzewanie

Pierwszą pomocą, po jaką powinniśmy sięgnąć, jest żelazko. Musimy je rozgrzać, a następnie przez czarno-białe gazety lub papier do pieczenia, rozprasować wyschnięty wosk. Powinien on wtopić się w papier. Nie wszystkie dywany mogą być jednak traktowane przy pomocy tak wysokiej temperatury. Cały proces jest bardzo długi i może przynosić różne efekty, ale w wielu przypadkach jest bardzo skuteczny.

 

Usuwanie wosku z dywanu – lód

Kolejnym sposobem jest zamrożenie plamy. Wystarczy przyłożyć sporo kostek lodu, zawinięte w woreczek foliowy, do zabrudzonego miejsca. Kiedy wosk zaschnie na dobre – wystarczy go zeskrobać. Można to zrobić łyżeczką, byle nie robić tego za pomocą nożyka, które może uszkodzić materiał naszego dywanu albo zrobić nam krzywdę. Pokruszone fragmenty, które rozsypią się na dywanie – wystarczy wciągnąć odkurzaczem.

 

Inne sposoby na usuwanie wosku z dywanu

Można próbować pozbyć się plamy z wosku również za pomocą talku i płynu do mycia naczyń lub terpentyny. Są to jednak dość ryzykowne metody, ponieważ mogą rozpuścić nie tylko wosk, ale również zostawić po tych czynnościach sporą plamę, nie taką prostą do usunięcia. Dlatego polecamy jednak, jeśli już, stosować dwie pierwsze metody.

Zobacz również: Pranie dywanu w pralce. Jak to zrobić?

 

A co z tłustymi plamami po wosku?

Trzeba jednak powiedzieć jasno, że po usunięciu wosku na dywanie zostaną plamy, które nie są takie proste do usunięcia. Można robić to za pomocą domowych sposobów, na przykład przy wykorzystaniu takich produktów jak szare mydło, woda utleniona czy woda z dodatkiem płynu do naczyń. Można jednak pogorszyć całą sytuację, więc w takiej sytuacji zalecamy oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów, gdzie rozprawią się z pozostałą plamą.

 

Co, jeśli to nie pomogło?

Jeśli nie chcecie samodzielnie walczyć z plamą po wosku – możecie po prostu oddać swój dywan do pralni dywanów, w której profesjonaliści zajmą się nie tylko pozbyciem wosku, ale również plamą, która zostaje po usunięciu wosku. Nie zawsze domowe sposoby są skuteczne, ale czasami faktycznie mogą pomóc na różne przypadki. Służymy jednak pomocą, jeśli nie macie ochoty i przestrzeni na to, aby zająć się problemami z dywanem na własną rękę. Więcej informacji znajdziecie również na naszej stronie Eko-Perfekt na Facebooku.