ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Plama z kawy na dywanie. Jak ją usunąć?

Chyba każdy kawosz miał taki problem chociaż raz – plama z kawy. Już na ubraniu jest to prawdziwy problem. Równie uporczywe jest rozlanie kawy na meble. Ale zalanie sobie dywanu (a wyobraźcie sobie zalanie kawą dywanu typu shaggy…) to jest problematyczna sprawa. Są jednak sposoby, które mogą pomóc w usunięciu plamy z kawy z dywanu. Ale jest to w miarę proste tylko w momencie, w którym plama z kawy jest świeża. A co, jeśli przegapimy ten moment i będziemy próbować usunąć je po czasie?

 

Plama z kawy na dywanie

 

Plama z kawy na dywanie – jak można ją usunąć?

Tak naprawdę rozlana kawa to nie jest szczególnie niespodziewana sytuacja. Zdarza się wielu kawoszom wielokrotnie przez całe życie. O ile problem ten jest znacznie mniej dokuczliwy w przypadku zalania sobie np. ubrania, o tyle zalanie kawą tapicerki kanapy czy dywanu może być znacznie bardziej problematyczne. Wszystko ze względu na znacznie większe gabaryty niż bluzka czy spodnie. Na całe szczęście usunięcie takich plam nie jest niemożliwe. Najlepiej zrobić to świeżo po rozlaniu. Jeśli przegapimy ten moment lub dowiemy się o tym, że ktoś wylał nam kawę na dywan za późno, to może nie być takie proste. Dopuszczenie do zaschnięcia kawy na materiale utrudnia i tak już trudną sytuację.

 

Sposób 1 – biały ocet

Biały ocet znajdziemy prawie w każdej kuchni. Jest świetnym rozwiązaniem w pierwszej pomocy przeciwko plamie z kawy. Nie możemy jednak użyć go bezpośrednio na powstałe zabrudzenie. Powinniśmy przygotować roztwór z octu, który jest w proporcjach 1 łyżeczki octu na 1 litr wody. Tą mieszanką nasączamy gąbkę, a następnie przyciskamy ją do plamy (możemy delikatnie ją pocierać, ale nie za mocno). Czynność powtarzamy do momentu wywabienia plamy.

 

Sposób 2 – soda oczyszczona

Drugim rozwiązaniem jest niezawodna soda oczyszczona, którą również często każdy ma w swojej kuchni. W tym przypadku wykorzystamy nie tylko ją, ale również wilgotną ściereczkę. Sodą posypujemy plamę, a następnie delikatnie przecieramy to mokrą szmatką. W ten sposób postępujemy aż do momentu całkowitego zniknięcia plamy. Sodę można również rozmieszać z wodą, tworząc papkę, którą gąbką nanosi się na plamę i delikatnie pociera – również aż do zniknięcia zabrudzenia.

 

Sposób 3 – żółtko

Kolejnym łatwo dostępnym produktem, który możemy wykorzystać, jest żółtko. Musimy oddzielić żółtko od białka, a następnie do żółtka dodać trochę alkoholu i ciepłą wodę. Następnie nanosimy mieszankę na plamę, wcierając ją gąbką. Robimy to aż do momentu zniknięcia plamy. Później należy przepłukać plamę chłodną wodą. Lepiej sprawdzi się to przy małych dywanikach, ponieważ musimy spłukać mieszankę, co w przypadku dużego dywanu może być trudniejsze.

 

Zobacz również: Usuwanie plamy z wina

 

A co z zaschniętą plamą?

Jeśli za długo będziemy zabierać się do wywabiania plamy albo nie zauważymy jej odpowiednio szybko – będziemy mieli dość spory problem z jej wywabieniem. Na takie plamy przyda się już sięgnąć po mocniejsze detergenty. Mamy tutaj na myśli takie, które kupimy w sklepie. Jak wiemy – może to być jednak problematyczne w przypadku niektórych materiałów, z których wykonane są dywany.

 

Plama z kawy na dywanie – pomoc specjalistów

W przypadku takich plam, chociaż trzeba działać szybko, przyda się również specjalistyczna wiedza. Dlatego jeśli nie chcecie ryzykować z domowymi sposobami (a w przypadku niektórych rodzajów materiałów – nie warto tego robić) to możecie oddać swój dywan do profesjonalnej pralni, gdzie z całą pewnością uda się usunąć taką plamę z dywanu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług – pomożemy w usunięciu każdego rodzaju zabrudzeń. I oddamy czysty, pachnący dywan wprost pod Państwa drzwi. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie na Facebooku: Eko-Perfekt.