ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Ozonowanie dywanu. Czym jest i komu się poleca?

Pranie dywanu, aby pozbyć się przykrych zapachów oraz plam to jedno. Ale od pewnego czasu funkcjonuje również dodatkowa usługa zwana „ozonowaniem dywanu”, która dla wielu osób brzmi dość enigmatycznie. No bo czym właściwie jest ozonowanie dywanu? W jaki sposób wykonuje się tę opcję i czemu ona tak naprawdę służy? Dzisiaj opowiadamy właśnie o ozonowaniu dywanów.
Ozonowanie dywanów. Dla kogo się poleca?

Dywany jako siedlisko bakterii

Dywany są świetną ozdobą, doskonałym sposobem na ocieplenie pomieszczenia, dlatego niemalże w każdym domu możemy znaleźć dywaniki, dywany i wykładziny. Są jednak, jak mówią niektórzy, „zbieraczami kurzu”. I faktycznie – na wielu dywanach zbierają się roztocza, kurz, okruchy z jedzenia, sierść oraz różnego rodzaju zapachy, na przykład odzwierzęce. Jeśli w domu, w którym są dywany, mieszkają palacze i lubią „puścić dymka” w swoich pomieszczeniach, to bardzo szybko dywany przesiąkają również tym zapachem i ciężko się pozbyć tego odoru domowymi sposobami.
A o czystość dywanów należy szczególnie dbać – dla własnego komfortu i zdrowia. I kiedy już samo odkurzanie czy pranie dywanów domowymi sposobami nie pomaga – warto oddać dywan do profesjonalnego czyszczenia, a w pakiecie zasponsorować sobie ozonowanie. Czym właściwie jest, jak działa i dlaczego warto skorzystać z ozonowania?

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie dywanów polega na czyszczeniu ich za pomocą biobójczego ozonu. Ozon jest gazem, który z łatwością przedostaje się do wszystkich zakamarków dywanu i doskonale sobie radzi z zanieczyszczeniami. Ale to nie koniec plusów tego rozwiązania – ozon świetnie radzi sobie również z roztoczami, bakteriami, pleśnią, grzybami, drobnoustrojami i zapachami, które, wydawałoby się, na dobre wsiąkły w materiał. To bardzo bezpieczna i ekologiczna technika dezynfekcji i nie używa się przy tym żadnych środków chemicznych. Do wszystkiego wykorzystuje się jedynie ozon.
Co istotne – ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla otoczenia, ponieważ nie powoduje podrażnień dróg oddechowych oraz reakcji alergicznych. Świetnie za to pozbywa się wszystkich problematycznych zapachów i bakterii oraz wirusów.

Ozonowanie dywanu – jak to wygląda?

Usługa ta polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia do generowania ozonu. Po uruchomieniu zaczyna wytwarzać biobójczy gaz o odpowiednim stężeniu. W komorze umieszcza się wyprany i wysuszony dywan i zostawia się go w urządzeniu na około godzinę, aby pozbyć się wszelkich przykrych zapachów i wirusów. W ten właśnie sposób dywan zostaje skutecznie zdezynfekowany.

Ozonowanie dywanu – korzyści z usługi

Zaleca się, aby przy każdym praniu dywanu, korzystać z opcji ozonowania dywanu. A płynie z tego naprawdę sporo korzyści. Nie tylko wzmacnia efekt prania, ale ma również szereg innych korzyści:
 • Skutecznie usuwa wirusy, grzyby, zarodki pleśni i inne drobnoustroje chorobotwórcze
 • Wzmacnia efekt prania i jest w pełni bezpieczne dla zwierząt oraz ludzi
 • Neutralizuje nieprzyjemne zapachy np. odzwierzęce, zapachy dymu papierosowego, stęchlizny czy wydzielin takich jak mocz, czy wymioty
 • Całkowicie ekologiczna metoda, która nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne
 • Zapobiega ponownemu osiadaniu mikroorganizmu i rozwojowi bakterii
Ozonowanie wnika w najdrobniejsze zakamarki – niestraszne mu długie włosie, syntetyczne czy naturalne materiały. W dodatku odkażanie dywanów ozonem nie wpływa negatywnie na kształt, kolor czy puchatość dywanu. Nie odkształca go, nie sprawia, że kolory blakną. Dezynfekcja ozonem jest w pełni bezpieczna i skuteczna.
Ozonowanie było świetnym wyjściem podczas pandemii – doskonale rozprawiało się z wirusem. Dlatego właśnie ta metoda była bardzo popularna w służbie zdrowia – korzystają z niej przychodnie, domy opieki oraz szpitale.

Komu poleca się ozonowanie dywanu?

Warto skorzystać z ozonowania, jeśli:
 • Mamy w domu zwierzęta, które przenoszą różne zapachy oraz bakterie
 • Jesteśmy palaczami i palimy w pomieszczeniu, w którym są dywany
 • Kupiliśmy dywan od obcej osoby i chcemy go odświeżyć
 • Chcemy pozbyć się zapachu pleśni, stęchlizny lub odoru moczu, kału albo wymiocin
 • Chcemy dłużej utrzymać świeżość po praniu dywanu
 • Mamy małe dzieci, które bawią się na dywanach, a chcemy, aby bawiły się na w pełni czystym dywanie
Jeśli chcecie zamówić pranie z ozonowaniem – sprawdźcie zakładkę „cennik”, przez którą możecie zamówić pranie dywanu wraz z ozonowaniem, ale również wieloma innymi usługami.
Potrzebujecie więcej informacji, aktualności odnośnie do firmy albo specjalnych rabatów? Polubcie naszą stronę na Facebooku po najbardziej aktualne wiadomości.
Baner przekierowujący do Facebooka