ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Obcinanie dywanu i obszywanie. Jak to zrobić?

Znudził Ci się stary dywan i chcesz, żeby nabrał zupełnie nowego kształtu? A może całkowicie zniszczył się na brzegach i nic już nie pomoże na to, aby zatrzeć to, jak wygląda? W takim przypadku dobrą opcją będzie obcięcie / wycięcie nowego kształtu dywanu, a następnie obszycie go na brzegach, aby zyskał zupełnie nowy charakter. W jaki sposób się to odbywa? Jak wygląda obcinanie dywanu i jego obszywanie? I czy można wykonać te czynności w swoim domu?

obcinanie dywanu i obszywanie

 

Obcinanie dywanu. Po co obcinać dywan?

W swoim domu mamy takie elementy wyposażenia, które po jakimś czasie zaczynają nam się nudzić albo ich czas świetności już dawno, bezpowrotnie wydaje się, minął. I właśnie takim elementem są dywany. Całe szczęście mamy dobrą wiadomość – dywany należą do takiego rodzaju przedmiotów dekoracyjnych, które można łatwo odrestaurować i dawać im zupełnie nowe życie.
Nieestetyczne brzegi dywanu można w prosty sposób… po prostu obciąć, aby się ich pozbyć. Potem, w dalszej kolejności, wystarczy dywan obszyć, by zabezpieczyć go przed kolejnymi zniszczeniami.

 

Obcinanie dywanu. Jak obciąć dywan w domu?

Dywan można obciąć samodzielnie w zaciszu swojego mieszkania. I nie jest to szczególnie skomplikowane. Musimy przede wszystkim wyrównać brzegi dywanu, aby zrobić to dokładnie i równo. Wystarczą nam do tego nożyczki albo bardzo ostry nożyk. Wystarczy wymierzyć, ile chcemy ściąć dywan i zaznaczyć to na lewej stronie, a następnie wyciąć zbędną część.
Dywany można również wyciąć we wzór, jeśli chcemy im nadać zupełnie nowego życia. Wtedy sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo musimy wymyślić wzór, oznaczyć go na lewej stronie, a potem dokładnie, powoli wyciąć.
Zalecamy jednak w takim przypadku zlecić nadanie nowego kształtu dywanu komuś, kto jest w tym specjalistą. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że dostaniemy dokładnie taki wzór i długość dywanu, o jakim marzyliśmy.

 

Zobacz również: Impregnowanie dywanów

 

Obszywanie dywanu

Obszywanie dywanu jest bardzo potrzebną czynnością, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na obcięcie dywanu. Ono bowiem chroni dywan przed niszczeniem. Można wykonać tę czynność w domu albo zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zrobić to w taki sposób, aby dywan był jak najlepiej zabezpieczony. Po obszywanie dywanu można sięgnąć również wtedy, kiedy go nie obcinamy, a jedynie chcemy zabezpieczyć w odpowiedni sposób jego brzegi, szczególnie gdy dywan jest wiekowy i czasy świetności ma już za sobą. W jaki sposób możemy obszyć dywan w swoim domu?

 

Jak obszyć dywan w domu?

Żeby obszyć dywan w domu, potrzebne są nam duże i ostre nożyczki oraz żelazko, a także specjalna taśma do obszywania. Brzegi powinniśmy wygładzić, a następnie zgiąć i zawinąć taśmę klejoną stroną wzdłuż wyrównanej krawędzi. Potem te krawędzie dywanu zaprasowujemy żelazkiem, które ustawione zostało przez nas wcześniej na najwyższą możliwą temperaturę. Tę czynność powtarzamy na każdym brzegu dywanu, który chcemy obszyć. Można to zrobić oczywiście za pomocą nici, ale zdecydowanie sposób z taśmą jest łatwiejszy dla kogoś, kto nie do końca czuje się pewnie z szyciem.
Prawdziwą gwarancję tego, że dywan zostanie poprawnie obszyty jest jednak oddanie tego do specjalisty. Można to zrobić kompleksowo, wraz z praniem dywanu, właśnie u nas (na Facebooku znajdziesz nas tutaj), ponieważ świadczymy również taką usługę. Z całą pewnością będzie to znacznie trwalsze niż robienie tego samodzielnie w domu.