ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Neutralizacja zapachów. Usuwanie brzydkiego zapachu z dywanu

Dywany i wykładziny to elementy ozdobne domu, które najbardziej się eksploatuje – chodzimy po nich, czasami coś na nie wylewamy i ciągle narażone są na działanie różnych innych czynników wewnętrznych. Szczególnie na wiele zapachów, które nie zawsze należą do przyjemnych. Jeśli nie dbamy o nie prawidłowo i nie oddajemy ich za często do czyszczenia, to szybko zaczynają brzydko pachnieć. Neutralizacja zapachów to rozwiązanie, które odpowiada na różne potrzeby. Czym właściwie jest i w jaki sposób pozbyć się trudnych zapachów z dywanu?
Neutralizacja zapachów

Neutralizacja zapachów – co osadza się na dywanach?

Psy i koty uwielbiają dywany – są ciepłe, wygodne i dlatego tak chętnie z nich korzystają. Jeśli są to zwierzęta, które wychodzą, przenoszą mnóstwo zarazków oraz brudu z dworu. A jeśli mamy w domu szczeniaka albo kociaka, których jeszcze nie nauczyliśmy korzystać z kuwety albo załatwiać się na dworze, jest spore ryzyko, że załatwią się one w naszym domu. Odór wymiocin, moczu oraz kału zwierzęcego szybko wnika w dywan i szybko staje się nie do wytrzymania i co najgorsze — ciężko jest się go pozbyć.
Równie nieprzyjemnymi zapachami są te, które wynikają ze zbyt długo leżenia dywanu w wilgotnym miejscu. Szybko nasiąkają wodą, a pozostawione w ten sposób dłuższy czas, bez odpowiedniego wysuszenia, zaczynają śmierdzieć wilgocią. To samo tyczy się dywanów pranych w domu, które nie miały szansy odpowiednio wyschnąć. Wtedy także można zastosować neutralizację zapachów, bo jest on dla wielu osób kompletnie nie do wytrzymania, a w dodatku niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi, którzy przebywają w jego otoczeniu.
Równie drażniące może być np. posiadanie w domu dywanu, który leżał w miejscu, w którym pali się papierosy. Dym tytoniowy skutecznie przenika do włókien dywanu i może się naprawdę długo utrzymywać. Szczególnie drażniące może to być dla osób, które nie palą.
Na każdy z tych problemów jest jednak wiele sposobów, z których można skorzystać, aby pozbyć się przeszkadzających i drażniących zapachów. Neutralizowanie brzydkich zapachów jest możliwe do wykonania w domu, ale są również sposoby, kiedy to specjaliści mogą zrobić to za nas.

Czym usunąć brzydkie zapachy z dywanu?

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z użyciem środków ogólnodostępnych, we własnym domu, trzeba wiedzieć, po co sięgnąć. Co poleca się na neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów?
  • Soda oczyszczona – bardzo tani produkt, świetnie nadający się do neutralizacji dywanów. Żeby ta opcja mogła zadziałać, trzeba najpierw dokładnie odkurzyć dywan, a następnie wysypać sodę na całej powierzchni wykładziny i szczoteczką albo gąbką wetrzeć ją na sucho we włosie. Będzie potrzeba bardzo dużo sody, żeby mogła zadziałać – dywan powinien być nią praktycznie w całości przykryty. Później należy odczekać parę godzin i ponownie odkurzyć dywan, by pozbyć się sody. Jest to metoda dość tania, prosta w wykonaniu, ale często może być nieskuteczna przy mocniejszych zapachach.
  • Woda utleniona – to druga, relatywnie tania i prosta w użyciu metoda na czyszczenie dywanu. Podobnie jak w poprzednim przypadku – należy najpierw dokładnie odkurzyć dywan, który zamierzamy czyścić. Najlepiej sprawdzi się tutaj roztwór wody utlenionej trzyprocentowy. Polewamy wodą utlenioną miejsca, które chcemy wyczyścić, a potem usuwamy je suchą szmatką. Są jednak minusy – woda utleniona może odbarwiać materiały, więc to opcja ryzykowna. W dodatku, aby pozbyć się zapachu z całego dywanu, będziemy potrzebowali bardzo dużo wody utlenionej.
  • Woda oraz szare mydło – szare mydło dobre na wszystko. Jest naturalne, ma właściwości odplamiające i jednocześnie ryzyko uszkodzenia dywanu jest niewielkie. Nie jest jednak przesadnie skuteczną opcją. W jaki sposób wyczyścić dywan tą metodą? Należy odkurzyć dywan, a także zwilżyć miejsca, które chcemy umyć i wetrzeć w tym miejscu mydło. Potem pocieramy to miejsce gąbką lub ścierką aż do wytworzenia się piany. Na koniec ściągamy ją i zostawiamy dywan do wyschnięcia.
  • Środki sklepowe do neutralizacji zapachów – jest wiele środków przemysłowych, które reklamuje się na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, które wsiąkły w dywan. Są one, na tle innych metod, nieco droższe. Mogą jednak nieść za sobą ryzyko uszkodzenia dywanu lub odbarwienia jego koloru. Dlatego do takich środków należy podchodzić ostrożnie i jeśli się na nie zdecydujemy – postępować zgodnie z zastosowaniem opisanym na etykiecie.

Neutralizacja zapachów Józefów

Najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną opcją spośród wszystkich dostępnych jest neutralizowanie zapachu wykonane w profesjonalnej pralni dywanów. Tam specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób powinna być wykonana usługa – dobiorą środki w zależności od dywanu i wiedzą, jak to wykonać, aby go nie zniszczyć i nie odbarwić. To nadal metoda relatywnie tania (w naszej pralni Eko-Perfekt w Józefowie to koszt jedynie 8 zł/m2), ale przy tym niezwykle skuteczna. Doskonale poradzi sobie z każdym rodzajem nieprzyjemnych zapachów.