ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Najczęściej popełniane błędy podczas prania dywanów

O dywany należy dbać, aby zawsze miały swój pierwotny blask. Czasami jednak przez niewiedzę zdarza się, że następuje ich zniszczenie. Chcemy dla nich dobrze – chcemy wyprać, wysuszyć, wytrzepać, odświeżyć. A efekt jest bardzo kiepski. Dlatego warto wiedzieć, na jakie błędy uważać i jakich nie popełniać, aby móc na długo cieszyć się dywanem jak nowym. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas prania dywanów?

Najczęściej popełniane błędy podczas prania dywanów

 

Dlaczego warto prać dywany?

Pranie dywanów jest ważne z wielu różnych powodów – chociażby po to, aby utrzymywać go w dobrym stanie i pozbyć się brzydkich zapachów. Czasami samo odkurzanie nie wystarcza i dopiero porządne pranie sprawia, że można usunąć najgłębsze zabrudzenia. Efekt absolutnie czystego dywanu może nam zagwarantować jedynie pranie (a czasami nawet pranie inne, niż to domowe). Regularne czyszczenie dywanów może nam zagwarantować między innymi zachowanie koloru dywanu, jego struktury oraz usunięcie zabrudzeń i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów (a w dywany wsiąka najwięcej trudnych zapachów, np. tytoń).

Skutecznych sposobów na pranie dywanu jest naprawdę wiele, ale czy każdy wie, w jaki sposób zrobić to poprawnie? Okazuje się, że nie. Często przyjeżdżają do nas dywany, w których plama została mocniej „wciśnięta” w dywan, co wynikało z niewiedzy na temat tego, jak odpowiednio je prać. Dlatego dzisiaj przedstawimy kilka błędów, których nie należy popełniać, kiedy zabieramy się za pranie dywanu.

Nieodpowiednie detergenty

Pierwszym błędem, jaki można popełnić, kiedy zamierzamy wyprać dywan, jest sięganie po byle jakie detergenty, bez dokładniejszego przeczytania etykiety. Szybko może okazać się, że nie jest on dopasowany do naszego rodzaju dywanu i zniszczenie materiału gotowe. Wiele osób kieruje się marką i kupuje środki w ciemno, a potem okazuje się, że nie można ich użyć. O ile zorientujemy się przed aplikacją – dywan uratowany. Znacznie gorzej, kiedy popełnimy błąd i już nałożymy środek.

Pominięcie zrobienia próby detergentu na dywanie

Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy dobrego rodzaju produkt do prania w domu, to warto zrobić próbę na małej powierzchni, najlepiej w miejscu, które będzie np. czymś zasłonięte. Jeśli okaże się, że detergent odbarwia, to unikniemy odbarwienia całego dywanu. To błąd, który często jest popełniany – wiele osób od razu aplikuje produkt na środek dywanu, więc takie zniszczenia okazują się być najczęstszymi.

Pominięcie wytrzepania

Pominięcie wytrzepania albo bardzo niedokładne wykonanie tej czynności skutkuje tym, że pranie dywanu może być naprawdę bardzo trudne. Jeśli zostawimy wiele zaschniętych elementów w dywanie, bardzo prosto o utrwalenie tego brudu lub nawet uzyskanie efektu odwrotnego od zamierzonego, czyli po prostu o roztarcie całego brudu.

Pranie pod włos

Nigdy dobrym sposobem na pranie dywanu nie będzie pranie pod włos. Konieczne jest pranie każdego takiego produktu wraz z włosiem, aby nie doprowadzić do zniszczenia powierzchni. Są jednak osoby, które piorą dywan „bez ładu i składu”, co szybko prowadzi do jego odkształcenia i utraty miękkości. Dlatego polecamy dokładnie przyjrzeć się swojemu dywanowi, zanim zdecydujemy się go wyprać.

Niepoprawne suszenie

Bardzo ważne jest odpowiednie suszenie po wypraniu dywanu. Wszystko dlatego, że nadmiar wody i niepoprawne pozostawienie dywanu do suszenia mogą doprowadzić do rozwoju pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby w warunkach domowych nie przesadzać z moczeniem dywanu oraz, w miarę możliwości, decydować się na suszenie dywanu na dworze.

Alternatywa dla błędów w praniu

Jeśli boicie się, że możecie popełnić te błędy podczas prania, najlepiej będzie przekazać swój dywan do pralni dywanów, która znajduje się w waszej okolicy. W tym przypadku chętnie przygarniemy wasze dywany i zajmiemy się nimi od A do Z. Nie dość, że macie wtedy pewność, że będą dokładnie wyprane i wysuszone, to również, że nie ulegną zniszczeniu. No i wszystkie głębokie plamy oraz nieprzyjemne zapachy po prostu znikną. Więcej o nas możecie przeczytać również na naszej stronie na facebooku: https://www.facebook.com/pralnia.dywanow.jozefow