ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Jak sprać tłustą plamę z dywanu?

Tłuste plamy są prawdziwą zmorą dla wszystkich osób, które posiadają dywan. Ale trudne plamy ciężko spiera się nawet z różnego rodzaju ubrań. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby coś tłustego spadło na dywan, spodnie albo żeby trochę tłuszczu strzeliło nam na bluzkę. O ile z ubraniami jest troszkę prościej – czasami wystarczy wrzucić je do prania – o tyle z dywanami sprawa staje się nieco mocniej skomplikowana. Jak sprać tłustą plamę z dywanu?

Jak sprać tłustą plamę z dywanu?

 

Dlaczego tak trudno sprać tłuste plamy?

Plamy z oleju są bardzo trudne do sprania, szczególnie kiedy nie zajmiemy się nimi od razu, w momencie, kiedy powstały. Wtedy może zdarzyć się tak, że zostaną one z nami na stałe. To właśnie konsystencja sprawia, że plamy z tłuszczu są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego właśnie każdy powinien znać kilka sposobów, które pomogą w przypadku doprowadzenia do powstania tłustej plamy.

Jak sprać tłustą plamę z dywanu?

Pierwszym krokiem, żeby usunąć plamę z dywanu, powinno być zebranie jak największej ilości tłustej substancji z materiału, zanim na dobre tam wsiąknie. Najlepiej zrobić to za pomocą gąbki. Kolejnym krokiem powinno być położenie na plamę kilku listków papieru ręcznikowego. Dobrze jest to delikatnie przeprasować żelazkiem – to sprawi, że większość tłuszczu zostanie wchłonięta w ręcznik. To jednak dopiero początek – z całą pewnością pozostanie niewielka plama. Wtedy należy rozpuścić sodę oczyszczoną (dwie łyżeczki) z białym octem (dwie łyżki) i nałożyć to bezpośrednio na plamę, a następnie należy przetrzeć to szmatką. Po kilku chwilach trzeba spłukać to ciepłą wodą. W razie potrzeby, jeśli plama nadal będzie się utrzymywała, ten krok należy powtórzyć. Zwilżone miejsce można osuszyć suszarką do włosów (używając tylko niskiej temperatury). Wszystko to po to, aby odparować płyn i sprawdzić, czy plama została usunięta.

W dużym skrócie:

  1. Zebranie jak najwięcej substancji za pomocą gąbki
  2. Przyłożenie papieru ręcznikowego i przejechanie po dywanie żelazkiem, aby jak najwięcej oleju wsiąkło w papier
  3. Nałożenie detergentu na plamę np. w postaci mieszanki sody oczyszczonej i octu
  4. Przetarcie tego szmatką, aby zebrać pozostałość mieszkanki
  5. Osuszyć plamę suszarką do włosów

Zazwyczaj po takim czyszczeniu nadal potrzeba wyprać cały dywan – wszystko ze względu na zapach octu. Najlepiej zrobić to w pralni dywanów, żeby mieć pewność, że nie tylko ślad po plamie (jeśli zostanie) zostanie sprany, ale również, że będzie możliwe całkowite pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.

Alternatywnym sposobem na pozbycie się plamy z tłuszczu z dywanu jest posypanie plamy solą kuchenną i pozostawienie, najlepiej, na całą noc. Po tym czasie najlepiej jest wciągnąć sól za pomocą odkurzacza.

Jak pozbyć się zaschniętej plamy z tłuszczu na dywanie?

Jeśli przegapiliście moment, kiedy coś tłustego upadło na dywan, to pomocne może okazać się zastosowanie mieszanki soli ze spirytusem salicylowym. Wszystko to w proporcji 1:4. Zaschnięte plamy z wosku (który również jest tłusty) można usunąć za pomocą żelazka. Więcej o usuwaniu plam z wosku pisaliśmy tutaj oraz na naszym Facebooku.

Zawsze jednak bezpieczniej jest po prostu ściągnąć jak najwięcej tłuszczu, a następnie przekazanie dywanu do pralni, gdzie profesjonaliści zajmą się usunięciem plamy po oleju czy innej, tłustej substancji (np. majonezie czy wosku).