ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Jak sprać plamę z markera?

Plamy z markera, kiedy w domu wychowują się małe dzieci, to jedne z najczęstszych plam. Dzieci lubią rysować i nie zawsze dotyczy to rysowania na kartce. Dlatego właśnie powinniśmy nauczyć się usuwania plam zarówno z ubrań, jak i również z dywanu. To z całą pewnością przyda się każdemu rodzicowi. W takim razie – co zrobić z plamami po markerach i flamastrach? Czy jest jakiś sposób na wywabienie plamy z markera permanentnego?

Plama z markera - jak sprać?

 

Plamy z markera – rodzaje plam

Plamy z markera czy flamastra dzielą się na kilka rodzajów. Dlatego niektóre z plam są łatwiejsze do sprania niż inne. Jeśli plama z markera została zrobiona flamastrem na bazie wody – znacznie łatwiej można usunąć to zabrudzenie. Jeśli jednak flamaster był na bazie oleju to usunięcie plamy będzie znacznie trudniejsze. Istotny jest również rodzaj tkaniny, na której powstało zabrudzenie. Do niektórych materiałów nie możemy używać zbyt wiele wody, a do innych musimy uważnie dobierać środki czyszczące, żeby nie uszkodzić materiału. To dotyczy zarówno kwestii ubrań, jak i dywanów.

Mydło do prania

Pierwszym sposobem na usunięcie plamy z materiału jest zastosowanie specjalnego mydła do prania. Trzeba jednak sprawdzić, czy może być ono używane na tym konkretnym materiale. Częściej mydełko do prania używane jest na ubraniach, aniżeli na dywanach. Wystarczy namoczyć plamę, a następnie wetrzeć mydełko w miejsce plamy. Później wystarczy wrzucić ubrania do prania i… gotowe.

Ocet

Jeśli mowa o usuwaniu plam z markera na dywanach, to warto posłużyć się octem. Wystarczy wylać niewielką ilość na plamę, a następnie przykryć to papierem ręcznikowym lub ściereczką, a następnie zostawić to na kilka minut do wyschnięcia. Po upływie tego czasu należy docisnąć materiał na plamie, aby ten pochłonął ślad po flamastrze – nie polecamy rozcierania miejsca, gdzie powstała plama, aby nie rozcierać brudu. Najlepiej po tym wszystkim wyprać dywan, aby nie zostawić zacieków i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Te działania najlepiej zostawić profesjonalistom – na przykład oddać dywan do prania w pralni dywanów. To gwarantuje, że nie dojdzie do uszkodzeń dywanu.

Soda oczyszczona

Kolejnym sposobem na pozbycie się plamy po flamastrze jest zastosowanie sody oczyszczonej. Proszek należy rozsypać na całej powierzchni materiału, a następnie zostawić go na maksymalnie godzinę. Później całość wystarczy odkurzyć. Soda poradzi sobie z wieloma plamami, ale przede wszystkim radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów. Najczęściej pranie na sucho wykonuje się właśnie z pomocą sody oczyszczonej.

Co jeszcze możemy zrobić, by usunąć plamę z flamastra?

Usuwanie plamy z markera może nie być najprostsze – szczególnie jeśli powstała ona na materiale dość delikatnym, na który trzeba uważać. W dodatku bardzo prosto jest rozetrzeć plamę na większej powierzchni. Czasami niektóre drogeryjne środki mogą poradzić sobie z odplamianiem, ale mogą również doprowadzać do odbarwienia się koloru z dywanu.

Dlatego zawsze podkreślamy, że najbezpieczniejsze jest oddanie dywanu do profesjonalnej pralni, gdzie pracownicy znają wiele sposobów na różne plamy, a jednocześnie mogą dokładnie wyprać dywan.