ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Jak sprać plamę z krwi z dywanu?

Są plamy, które są prostsze do sprania i takie, które spiera się nieco trudniej. Jedną z trudniejszych plam do pozbycia się z materiału jest plama z krwi. A skaleczenia i różnego rodzaju inne wypadki czasami się zdarzają – więc taka sytuacja może się przydarzyć również nam. Jeśli plama z krwi powstanie na ubraniach to wtedy sprawa jest nieco prostsza, ponieważ wrzucamy wszystko do prania z dodatkiem detergentu i w wielu przypadkach to zdaje egzamin. Inaczej jest jednak wtedy, kiedy plama z krwi zrobi się na dywanie. Nie każdy da się wyprać w pralce i nie do każdego można używać detergentów, a w niektórych przypadkach nawet wody. Jak sprać plamę z krwi z dywanu?
plama z krwi na dywanie

Jak wywabić plamę krwi z dywanu?

Jak wspomnieliśmy – usuwanie plamy z krwi z dywanu nie jest najprostszym procesem. Ale nie jest też to proces całkowicie niemożliwy. Przede wszystkim liczy się czas działania. Znacznie łatwiej jest usunąć świeżą krew z dywanu, aniżeli krew, która znajdowała się tam już dłuższy czas. Przede wszystkim powinniśmy materiał zwilżyć zimną wodą od razu po tym, jak zauważymy, że krew skapnęła na dywan. Opieszałość w tym przypadku może nas sporo kosztować – trochę dosłownie, trochę w przenośni. Oczywiście jeśli dywan nie może być traktowany wodą – ten punkt odpada. Jeśli jednak jest taka możliwość, żeby to zrobić, to należy ten punkt wykonać.
Kolejnym etapem jest zapranie plamy, co jest prostsze w przypadku, jeśli dywan jest mały i może zostać wrzucony do pralki. Jeśli jednak dywan jest duży to punktowe zapranie plamy też powinno zdać egzamin.
Sama zimna woda może jednak nie wystarczyć i wtedy na pomoc przychodzi… woda utleniona. Nadtlenek wodoru ma bardzo silne właściwości wybielające, więc polanie tą wodą plamy może pomóc. Trzeba jednak zrobić uprzednio próbę na małym kawałku dywanu, aby zobaczyć, czy nie odbarwi i nie zniszczy materiału. Wszystkie delikatne dywany w tym przypadku odpadają – stosowanie na nich wody utlenionej nie jest dobrym pomysłem.
Jeszcze jednym sposobem jest zastosowanie szarego mydła albo roztworu wody z solą, są to jednak rozwiązania nieco mniej skuteczne, niż przedstawione wcześniej dwa.
Jedno, o czym należy pamiętać to unikanie polewania plamy z krwi gorącą wodą.

Czego nie robić przy plamie z krwi?

Jest szereg działań, których należy unikać w przypadku plam z krwi. Są to między innymi:
1. Moczenie plamy z krwi ciepłą wodą, ponieważ może to sprawić, że plama z krwi jeszcze mocniej „wejdzie” w dywan
2. Unikanie niektórych detergentów, w przypadku posiadania delikatnego dywanu
3. Stosowanie domowych sposobów, jeśli nie jesteśmy pewni, czy nie zniszczymy tym samym dywanu — zawsze istnieje ryzyko, że dywan się odbarwi
4. Poczekanie, aż plama zaschnie – nie stanie się przez to łatwiejsza do usunięcia. W przypadku plam z krwi liczy się czas reakcji.

Pranie dywanów w pralni – sposób na plamy krwi

Ponieważ nie wszyscy mają odpowiednią wiedzę na temat posiadanych dywanów, a niektóre materiały są szczególnie ciężkie w utrzymaniu, najlepiej jest po prostu nie ryzykować. O ile plamę świeżą można spróbować potraktować zimną wodą, to nie zawsze będziemy w stanie sami sprać ją w warunkach domowych. Dlatego oddanie naszego dywanu do profesjonalnej pralni jest świetnym rozwiązaniem. Tam pracownicy wiedzą, który z dywanów może być wyprany i w jaki sposób powinno być to zrobione, a także mają specjalne detergenty, które mogą pomóc pozbyć się uciążliwej plamy. Dlatego najszybciej, jak to jest możliwe, po powstaniu plamy – polecamy zawieźć swój dywan do pralni dywanów.
W Eko-Perfekt doskonale wiemy, jak zająć się dywanami z różnych materiałów i z najróżniejszymi plamami – dzięki temu każdy z nich zostanie odpowiednio zaopiekowany i do właścicieli wróci czysty, pachnący i bez plam.
Więcej informacji o różnego rodzaju dywanach, plamach i tego, jak je wywabiać, można znaleźć na naszej stronie na Facebooku – Pralnia Eko-Perfekt Józefów.