ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Jak pozbyć się zapachu moczu z dywanu?

To, o czym teraz napiszemy, będzie sytuacją, którą znają dokładnie wszyscy psiarze i kociarze, którzy chociaż raz w domu mieli pod opieką małe zwierzę. Ale oczywiście takie sytuacje mogą spotkać każdego, kto ma w domu dzieci lub opiekuje się np. osobami starszymi. Mowa o plamach pochodzenia biologicznego, z którymi przychodzi się mierzyć właśnie na dywanach. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrobić krótki poradnik o tym, w jaki sposób pozbyć się plam i zapachu z moczu z dywanu.

 

Jak pozbyć się moczu z dywanu

 

Jak usunąć plamy z moczu z dywanu?

O ile usunięcie takich plam z ubrań jest proste – bo wystarczy wrzucić ubrania do pralki – tak z dywanem może być nieco ciężej. Wszystko ze względu na jego gabaryty. Kluczem w przypadku wywabiania plamy z dywanu jest czas reakcji. Wspominaliśmy o tym m.in. w artykule na temat plam z kawy. Zawsze jedną z najważniejszych rzeczy jest właśnie to, jak szybko na plamę zareagujemy. Niestety, domowe sposoby nie są zawsze w stu procentach skuteczne. Metody domowe to raczej „odwlekanie” sprawy aż do prania w profesjonalnej pralni dywanów. Tylko tam można uzyskać zadowalający efekt.

Dobrym wyborem, żeby pozbyć się plamy moczu z dywanu, jest między innymi soda oczyszczona, ocet czy woda utleniona. Zmieszanie sody oczyszczonej wraz z wodą utlenioną da roztwór, który świetnie sprawdzi się w miejscu plamy. Można zrobić to za pomocą opryskiwacza. Zanim jednak wykonamy to w miejscu plamy, dobrze jest zrobić test na mniej widocznym, mniejszym fragmencie naszego dywanu. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy materiał, z którego wykonano dywan, nie odbarwi się. Jeśli nie – możemy przystąpić do działania i opryskać powstałą plamę, a następnie położyć na to ręcznik papierowy, aby zbierał nadmiar. Plamy nie trzemy, ponieważ nie chcemy, aby plama wnikała głębiej, a zapach „chował się” niżej we włóknach. W dodatku jest to działanie, które powiększa plamę. Dlatego zostawiamy to w ten sposób na parę minut, a następnie, w razie potrzeby, powtarzamy całą procedurę.

Polecamy w tym miejscu również posypać dywan sodą oczyszczoną, na całej powierzchni plamy, zaraz po potraktowaniu jej roztworem. Soda nie tylko wchłonie nadmiar wilgoci, ale również wzmocni proces czyszczenia i dodatkowo zneutralizuje nieco nieprzyjemny zapach. Całość, po mniej więcej godzinie, należy po prostu wciągnąć odkurzaczem.

 

Jak pozbyć się zapachu moczu z dywanu

Plamy to jedno – dużo trudniejsze jest zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. A to jest naprawdę drażniący zapach. Szczególnie jeśli swoje potrzeby załatwił kot. Można zająć się tym za pomocą specjalistycznego środka do usuwania zapachu, który można kupić w sklepie. Można również, jak już napisaliśmy wcześniej, użyć w tym celu sody oczyszczonej.
Najlepiej jest jednak oddać dywan do profesjonalnej pralni, która dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz produktami, które mają lepszą skuteczność przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Dlatego zapraszamy do Eko-Perfekt, gdzie takimi rzeczami zajmujemy się najlepiej, jak tylko możemy.

 

Zobacz również: Neutralizacja zapachów