ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Impregnacja dywanów – czym jest?

Impregnowanie kojarzy się raczej z drewnem. Faktem jest jednak, że impregnowanie można wykonywać również na dywanach oraz wykładzinach. Chociaż to zabieg do niedawna rzadko stosowany – teraz robi się coraz popularniejszy. Zdecydowanie warto rozważyć wykonanie takiej usługi, ponieważ dzięki temu zabiegowi można na dłużej zachować czystość dywanu. Czym jest więc dokładniej impregnacja dywanów oraz jakie ma plusy?
Impregnowanie dywanów.

Impregnacja dywanów – czym jest ta usługa?

Impregnowanie dywanów to proces, który pomaga je ochronić przed zanieczyszczeniami, plamami oraz ułatwia czyszczenie. To trochę tak, jak gdyby nałożyć specjalną ochronę na dywan, która „odbija” wszelkie zanieczyszczenia. Impregnacja dywanu, mówiąc inaczej, to nałożenie specjalnej warstwy ochronnej z fluorem – to sprawia, że włókna dywanu są odpowiednio zabezpieczone zarówno przed zabrudzeniami, jak i przed uszkodzeniami. Ponieważ środek oblepia każde włókno dywanu – nie jest łatwo brudowi przyczepić się na powierzchni. Dlatego potem wszystko łatwo można usunąć przy jednym pociągnięciu odkurzaczem.

Jakie są rodzaje impregnacji?

Wyróżnia się dwa rodzaje impregnacji, które mogą być wykonywane na dywanach oraz wykładzinach. Są więc dwie metody:
1. Hydrofobowa – stosowana do ochrony powierzchni dywanowych od wielu lat. To ona zapobiega przedostawaniu się plam wewnątrz materiału. Rozpylanie środka na powierzchnię dywanu tworzy na niej specjalną powłokę. Zapewnia to ochronę przed nadmierną ilością wody, co jest szczególnie korzystne w przypadku np. rozlania soku czy innej cieczy. Niezwykle skuteczna, ale również dość droga.
2. Flurochemiczna – skutecznie chroni dywan przed zabrudzeniami, dzięki czemu późniejsze pranie dywanu jest znacznie łatwiejsze i przynosi lepsze efekty. Odpowiednio rozprowadzony środek również tworzy na dywanie powłokę, co sprawia, że zabrudzić go nie jest tak łatwo. Często stosuje się tę metodę podczas fabrycznej produkcji, ale trwałość jest dość niska, więc to proces, który musi być powtarzany np. podczas każdego prania w pralni dywanów.

Impregnacja dywanów – czy wszystkie dywany można impregnować?

Żeby móc zastosować usługę impregnacji dywanu, najpierw należy wyprać go w pralni. I to właśnie tam, w niektórych punktach usługowych, można wykonać impregnację dywanu. Dobrą wiadomością jest fakt, że niemalże wszystkie produkty można impregnować, niezależnie od rodzaju dywanu. Wyjątkami są takie z nich, co do których producent zastrzegł, że nie jest możliwe pranie wodne tkaniny. Ponieważ rodzajów dywanów jest całkiem sporo, to rodzaj impregnacji dobiera się odpowiednio do materiału. Szczególnie poleca się zastosowanie impregnacji w przypadku dywanów, które zostały wykonane z włókien wysokiej jakości.
Zabieg impregnacji dywanu można wykonywać na dywanach, które były początkowo zaimpregnowane, przez producenta, podczas produkcji dywanu. Warto powtarzać taką usługę przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Impregnacja dywanów Józefów

Impregnację dywanu w Józefowie można wykonać w naszej pralni Eko-Perfekt. Cena impregnacji to 8 zł za m2 dywanu. Warto skorzystać z wykupienia tej dodatkowej opcji, aby móc cieszyć się dłużej dywanem bez plam oraz zabrudzeń.
Trzeba też pamiętać, że dywan może być zaimpregnowany dopiero po uprzednim wyczyszczeniu i wypraniu dywanu, a najlepiej również po jego ozonowaniu. Wszystkie te opcje dostępne są do wykupienia w naszej pralni dywanów.
Po więcej informacji na temat aktualnych promocji – zapraszamy na naszą stronę Pralnia Eko-Perfekt na Facebooku.