ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Dywany zewnętrzne – rodzaje. Jak prać dywany zewnętrzne?

Dywany w mieszkaniach i domach wykorzystuje się przede wszystkim jako element ozdobny – potrafi rozświetlić każde wnętrze i dodać mu przytulności. Są jednak również specjalne dywany outdoorowe, czyli takie, których można używać na zewnątrz. Doskonale sprawdzą się jako ozdoba na tarasach, jako wycieraczki przed wejściem oraz dywaniki na balkony. Dywany outdoorowe muszą być wytrzymałe i dobrze radzić sobie z różnymi warunkami pogodowymi. Oto najważniejsze informacje o dywanach zewnętrznych – z czego są zrobione, jak o nie dbać i inne, cenne wskazówki, które mogą pomóc w wyborze dywanu outdoorowego. Jak prać dywany zewnętrzne?
Dywany zewnętrzne

Czym są dywany outdoorowe?

Dywan outdoorowy, czyli inaczej dywan zewnętrzny, to taki rodzaj dywanu, który został zaprojektowany szczególnie z myślą o wykorzystaniu go na zewnątrz. Może to być dywan na balkon czy na taras, ale również dywan wejściowy do domu. Dywany mają być wytrzymałe, a także mają być odporne na wszelkie warunki pogodowe. Mają znacznie mniej się niszczyć, ponieważ są wystawione na co dzień na działanie szkodliwych czynników. Uważa się, że jest kilka materiałów, z których mogą być wykonywane dywany, które mają leżeć na zewnątrz.

Materiały używane do produkcji dywanów zewnętrznych

W przeciwieństwie do dywanów, które wykorzystuje się w domu, te na zewnątrz są wykonywane z dużo trwalszych materiałów. Wśród nich wyróżnia się:
1. Nylon – odporny na plamy, zmywalny, nie blaknie zbyt łatwo oraz jest bardzo prosty w utrzymaniu. Doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie przechodzi się często i dużo. Mimo tego, że nie blaknie tak łatwo, to wystawienie go na zbyt duże nasłonecznienie, może prowadzić do jego zniszczenia. W dodatku bardzo łatwo się nagrzewa, co może prowadzić do dyskomfortu pod stopami.
2. Poliester – trwałe, mocne i odporne na blaknięcie dywany. W dodatku dostępne w wielu kolorach, co zdecydowanie jest na plus. Jest stosunkowo prosty do odplamiania, pod warunkiem że powstała plama nie jest na bazie oleju. Te są bowiem trudniejsze do usunięcia. W związku z tym nie poleca się ich używać w miejscach, gdzie będziemy jeść.
3. Polipropylen – najczęściej wykorzystywany materiał syntetyczny, z którego tworzy się zewnętrzne dywany. Jest odporny na wilgoć, lekki oraz łatwy w utrzymaniu. Chociaż są podobne do włókien naturalnych, to w przeciwieństwie do nich – mogą wchłaniać wodę.
4. Jutę i sizal – to trwałe i niedrogie włókna naturalne, które nadają się do użytku na zewnątrz. Są ekologiczne i biodegradowalne, co dla niektórych może mieć naprawdę spore znaczenie. Juta jest jednak bardzo trudna do czyszczenia, a jednocześnie źle działa na nią zbyt duże nasłonecznienie – niemalże od razu blaknie. Jest również dość podatna na rozwój pleśni oraz grzyba, jeśli nie zabezpiecza się jej w odpowiedni sposób. Najlepiej sprawdza się w miejscach zadaszonych – jako dywanik wejściowy do domu albo dywanik ozdobny na balkonie.

Jak prać dywany zewnętrzne?

Dywany, które są pozostawione na zewnątrz, mogą mimo wszystko niszczyć się szybciej. Chyba że odpowiednio o nie dbamy. Co to oznacza? Jest kilka punktów, których należy się trzymać, aby dywan pozostał w dobrej kondycji.
1. Regularne odkurzanie dywanu i pozbywanie się zabrudzeń – takie dywany często najszybciej się brudzą, dlatego trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu kurzu, brudu i piasku, a także odkurzaniu go. Niektóre dywany muszą być trzepane oraz przecierane wilgotną ściereczką, aby jak najlepiej o nie zadbać.
2. Osuszanie dywanu – jeśli sporo pada i dywan pozostaje na zewnątrz, może być konieczne pamiętanie o tym, aby osuszać dywan, by nie doprowadzić do rozwoju pleśni oraz grzyba.
3. Natychmiastowe usuwanie zabrudzeń – jeśli dywan został zaplamiony, to trzeba natychmiast usuwać wszystkie plamy, żeby te nie „wgryzły się” na dobre w dywan. Na niektórych dywanach może być konieczne zastosowanie detergentu, który miałby sobie z taką plamą poradzić. Nie na każdym jednak będzie można zastosować drogeryjny produkt. Warto każdorazowo sprawdzać na niewielkiej powierzchni, czy ten nie spowoduje sprania koloru, czy nie doprowadzi do zniszczenia dywanu.
Trzeba również pamiętać, aby po każdym sezonie starać się oddawać dywany do profesjonalnej pralni dywanów, aby co jakiś czas ktoś dokładnie go wyprał. Można również zastosować kilka dodatkowych opcji np. impregnacji dywanu, co w przypadku dywanów zewnętrznych ma spore znaczenie.