ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Dywan z wiskozy. Jak prać takie dywany?

Wiskoza jest materiałem bardzo podobny wyglądem do dywanów z jedwabiu. Wiskoza, podobnie jak nici jedwabne, cechuje się wysokim połyskiem. To, co na pewno je odróżnia od dywanów jedwabnych to… cena. Dywany wiskozowe są jednak nieco tańsze. Czym w zasadzie charakteryzują się dywany wiskozowe i jak wygląda kwestia ich prania? Są pewne zasady, o których należy pamiętać, jeśli chcemy zabrać się za czyszczenie swojego dywanu.

 

Dywan z wiskozy

 

Czym jest wiskoza?

Włókna wiskozowe to celuloza, która poddawana jest specjalnej obróbce. Nie można więc powiedzieć, że wiskoza jest materiałem sztucznym, ale nie można również stwierdzić, że są one całkowicie naturalne. Wiskoza bardzo łatwo chłonie wilgoć i jest włóknem oddychającym, co odróżnia je od syntetycznych. Normalnie wiskoza jest materiałem, który bardzo łatwo się elektryzuje – w przypadku dywanów ten problem nie występuje, ponieważ poddawana jest dodatkowym obróbkom, które mają to niwelować. Sama wiskoza nie jest zbyt wytrzymała.

 

Czym charakteryzują się dywany z wiskozy?

Dywany wiskozowe są bardzo miłe w dotyku, a ich powierzchnia jest bardzo gładka. Zazwyczaj ich runo jest bardzo krótkie i nie przekracza 1 cm. Bardzo często dywany wiskozowe są pełne wzorów i kolorów, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Cienkie włókna pozwalają na to, żeby możliwe było utworzenie bardzo skomplikowanych wzorów.
Nie da się ukryć, że wiskoza ma niepowtarzalny wygląd i jest bardzo przyjemna w dotyku. Jeśli jednak planujecie zakup dywanu z wiskozy – swoją decyzję warto przemyśleć jeszcze raz. Oprócz niewątpliwych plusów – dywany wiskozowe mają również szereg minusów. I warto o tym wiedzieć.

 

Dywany wiskozowe – wady

Na samym początku wspomnieliśmy o tym, że dywany wiskozowe podobne są do tych z jedwabiu. Jedwabne dywany są jednak znacznie bardziej wytrzymałe, te wiskozowe bardzo szybko się niszczą. W wielu miejscach o wiskozie mówi się jako o „włóknie na raz”. Zdarza się jednak, że niektórzy sprzedawcy proponują zakup wiskozowych dywanów w cenie dywanów jedwabnych, markując je jako dywany jedwabne, którymi zdecydowanie nie są.
Dywan wiskozowy, który został uszkodzony przez zwierzęta lub… wodę, w większości przypadków okaże się być nie do użycia. Jeśli wiskoza znajdzie się w wodzie to niemalże natychmiast dojdzie do zżółknięcia oraz uszkodzeń w strukturze dywanu. Dlatego jeśli chce się dywan z wiskozy czyścić, to trzeba zrobić to inaczej. Umiejętnie. W tym miejscu polecamy więc zaufać specjalistom, jeśli chodzi o kwestie czyszczenia dywanu wiskozowego.

 

Zobacz również: Pranie dywanu na sucho

 

Jak pielęgnować dywan z wiskozy?

W przypadku dywanów wiskozowych należy wiele rzeczy robić delikatnie i ostrożnie. Również odkurzanie musi być robione bardzo umiejętnie – trzepanie dywanów z wiskozy zdecydowanie odpada. Pozostaje jedynie odkurzacz i ssanie ustawione na bardzo delikatne.
Pranie dywanu powinno być wykonywane w inny sposób niż w przypadku wielu innych dywanów. Ponieważ wiskoza nie może być moczona, to powinno robić się tzw. pranie na sucho.
W tym miejscu chcemy również wspomnieć o tym, że możemy sprawdzić, czy dywan faktycznie jest wykonany z wysokiej jakości bawełny, czy jest to wyrób wiskozowy. Wystarczy włókno dywanu wrzucić do szklanki z wodą i następnie wyciągnąć je, naciągnąć w palcach (można pomóc sobie np. pęsetą) i zobaczyć, jak się zachowa. Bawełna wytrzyma, z kolei wiskoza rozpadnie się na kawałki.

Więcej informacji na temat rodzajów dywanów, sposobów ich utrzymania, a także promocje i rabaty znajdą państwo na naszej stronie Eko-Perfekt na Facebooku.