Dywany z filcu są chętnie wybierane do mieszkań, w których są dzieci. Często dywaniki z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego są robione właśnie z tego materiału. Filc to nie jest jakaś szczególna nowość – ale zyskuje ostatnio na popularności. W związku z tym pojawia się wiele pytań, które dotyczą samego materiału, ale również tego, jak dbać o dywany, które wykonane zostały z filcu. W jaki sposób można zadbać o taki dywan oraz w jakiej temperaturze i w jaki sposób można je prać? Skoro pytacie – my odpowiadamy!
Filc – co to za materiał?
Filc jest wyrobem włókienniczym, który otrzymywany jest z wełny. Najczęściej wytwarza się go poprzez spilśnianie jedynie wełnianych włókien, ale czasami producenci dokładają do tego tkaniny syntetyczne. W zależności od sposobu pozyskania i jego przeznaczenia można wyróżnić jego różne rodzaje. Najpopularniejszymi rodzajami jest filc bity oraz filc tkany (jeśli chodzi o podział ze względu na sposób pozyskania) oraz filc dekoracyjny i techniczny (jeśli patrzeć na podział ze względu na zastosowanie).
Filc to materiał relatywnie tani, a szczególnie filc dekoracyjny nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jest lekki, więc często wykorzystuje się go do produkcji m.in. biżuterii czy torebek. To właśnie z filcu robi się wkładki do butów czy kapcie, a to wszystko dzięki jego elastyczności oraz miękkości. Filc jest również bardzo wytrzymałym materiałem, dlatego kupienie czegokolwiek z filcu to dobra inwestycja, nawet na wiele lat.
Jak pielęgnować dywan z filcu?
Dywan z filcu powinien nadal być w wielu przypadkach tak traktowany, jak dywany z innych materiałów. Jest jednak kilka zasad, o jakich należy pamiętać, jeśli decydujemy się na zakup filcowego dywanu. To między innymi:
- Odkurzanie – powinno się odkurzać dywan za pomocą delikatnego programu, najlepiej bez szczotki tylko za pomocą samej rury od odkurzacza. Używanie szczotek turbo albo mocniejszego ssania może prowadzić do nadmiernego mechacenia dywanu.
- Nie należy stosować środków chemicznych na dywanie z filcu
- Rozlane płyny albo zabrudzenia, które powstają na dywanie z filcu, należy natychmiastowo wytrzeć ściereczką, która dobrze absorbuje wilgoć. Jeśli plama jest nieco trudniejsza do zmycia – warto zastosować szmatkę nasączoną wodą z odrobiną mydła szarego. Nie można doprowadzać do tego, żeby dywan zamókł.
- Jeśli jednak dojdzie do zamoknięcia dywanu – należy wysuszyć go niemalże natychmiastowo w odpowiednich do tego warunkach, aby nie doprowadzić do rozwoju wilgoci albo pleśnienia dywanu.
- Filc może się odkształcać, dlatego właśnie trzeba kłaść go w taki sposób, żeby żadne elementy mebli nie stały za długo w jednym miejscu
- Filc może blaknąć na słońcu, dlatego trzeba uważać, aby dywan z tego materiału nie leżał zbyt długo w miejscu, które jest narażone na bezpośrednią ekspozycję na mocne światło słoneczne.
Co jeszcze warto wiedzieć o dywanach z filcu?
Dywany z filcu mogą się bardzo mechacić, ale jest to naturalne zjawisko (jeśli nie jest to wynikiem zbyt mocnego odkurzania). Po pojawieniu się zmechaconych kuleczek wystarczy delikatnie wciągnąć je odkurzaczem i trzeba po prostu przyzwyczaić się do tego, że tak w przypadku tego dywanu będzie się działo. A oprócz tego warto wiedzieć, że wełna reguluje mikroklimat w pomieszczeniach, co oznacza, że przyjmuje wilgoć, kiedy jest jej za dużo oraz oddaje, kiedy powietrze staje się zbyt suche.
Materiał ten jest również dość odporny na brud oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Są to również bardzo elastyczne dywany, dlatego należy unikać nadmiernego przeciągania dywanu oraz zostawiania na za długo mebli w jednym miejscu, bo to może po prostu zniszczyć dywan.
Jeśli martwicie się, że moglibyście zniszczyć dywan podczas jego czyszczenia – zalecamy oddać go do pralni, gdzie odpowiednio zajmą się nim osoby, które mają w tym doświadczenie. To gwarantuje, że nie dojdzie do zniszczeń i będziemy mogli dłużej cieszyć się pięknym dywanem, jak nowy.