Czyszczenie parowe dywanów, znane jest również jako ekstrakcja gorącą wodą, jest metodą czyszczenia dywanów, która wykorzystuje parę wodną w celu usunięcia brudu, plam oraz alergenów. Proces ten jest skuteczny w odświeżaniu dywanów, ale również przy głębokim czyszczeniu. Jak dokładnie, krok po kroku, wygląda czyszczenie parowe dywanów?
Czym czyści się dywan parowo?
Aby dokładnie wyczyścić dywan, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz detergentów. Najczęściej używa się specjalistycznych urządzeń do czyszczenia parowego, których zadaniem jest podgrzanie wody do wysokiej temperatury i wstrzyknięcie jej pod ciśnieniem w głąb włókien dywanu. Do wody można dodawać specjalne środki czyszczące, które mają pomagać w rozpuszczaniu brudu oraz plam, które wniknęły we włókna.
Przygotowanie do czyszczenia parowego dywanów
Pierwszym ważnym elementem, kiedy przygotowujemy się do parowego czyszczenia dywanu, jest jego dokładnie odkurzenie, aby pozbyć się powierzchownego brudu. Ważne jest, aby został on dokładnie wyczyszczony, by parowe pranie było jak najbardziej skuteczne. Jeśli robimy to samodzielnie w domu – trzeba odsunąć wszystkie meble jak najdalej od dywanu, który zamierzamy czyścić.
Czyszczenie parowe dywanów krok po kroku
Pierwszym krokiem jest aplikacja pary wodnej – maszyna, która odpowiedzialna jest za czyszczenie tym sposobem, musi odpowiednio podgrzać wodę, którą następnie wstrzykuje w głąb dywanu. Gorąca para i woda skutecznie rozpuszczają brud, tłuszcze oraz wszystkie inne zanieczyszczenia, które osadziły się we włóknach dywanu.
Kolejnym krokiem jest odsysanie brudu – maszyna do czyszczenia parowego jednocześnie odsysa wodę, a przy tym także brud z dywanu. Ten krok jest bardzo istotny, ponieważ pozwala na dokładne usunięcie wilgoci, co jest niesamowicie ważne. Wszystko dlatego, żeby dywan nie spleśniał. Po odessaniu większości wody dywan może być nadal nieco wilgotny – ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, aby dywan szybko wyschnął. Jeśli jednak mamy taką możliwość – warto wywiesić dywan na świeżym powietrzu, by dokładnie wysechł.
Czas schnięcia zależy od wielu czynników – temperatura, wilgoć, wentylacja pomieszczenia. Często trwa to więc od kilku godzin do nawet kilkunastu. Z pewnością pomocne będzie otworzenie na szeroko okien w pomieszczeniu, gdzie suszy się dywan lub, jak już wspomnieliśmy, wywieszenie go na powietrzu.
Zalety czyszczenia parowego
Czyszczenie parowe ma sporo zalet, o których zdecydowanie warto powiedzieć. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
- Głębokie czyszczenie – ta metoda pozwala dotrzeć do najgłębszych zakamarków i wyciągnąć z nich wszystkie zabrudzenia
- Usuwanie alergenów – wysoka temperatura pozwala na zabijanie roztoczy oraz innych alergenów, co jest istotne w domu, w którym mieszka alergik. Pozwala również na usuwanie roztoczy (chociaż w mniejszym stopniu niż przy profesjonalnej usłudze tego typu).
- Bezpieczne dla środowiska – takie rozwiązanie jest często dużo bardziej bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje się silnych detergentów
Wady czyszczenia parowego
Tak, jak są zalety, są również wady czyszczenia dywanów w ten sposób. Zalicza się do tego między innymi:
- Czas schnięcia – dywan może potrzebować nawet kilkunastu godzin, aby wyschnąć po takim praniu
- Koszt – profesjonalne czyszczenie w ten sposób jest często dużo wyższe niż czyszczenie innymi metodami. Warto także wspomnieć o czyszczeniu w domu, które wiąże się m.in. z zakupem profesjonalnego sprzętu, ponieważ bez niego nie damy rady samodzielnie zrobić czyszczenia parowego.
- Ryzyko uszkodzenia – nieumiejętne korzystanie z czyszczenia parowego może doprowadzić do zniszczenia dywanu.
Niemniej jednak czyszczenie parowe dywanów jest bardzo dobre dla dogłębnego czyszczenia – świetnie radzi sobie z brudem, plamami oraz alergenami. Regularne czyszczenie w ten sposób może świetnie odświeżyć dywany i zapewnić poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Więcej o czyszczeniu dywanów i promocjach można znaleźć a naszym Facebooku tutaj.