ul. Zawiszy Czarnego 42, 05-420 Józefów

Czego unikać podczas prania dywanu?

Pranie dywanu może wydawać się tak proste, jak pranie ubrań w pralce. W rzeczywistości jednak proces ten powinien być bardzo dobrze przemyślany. A to wszystko dlatego, że niektóre środki i rozwiązania, które są dobre dla jednego rodzaju dywanu, mogą być szkodliwe dla innego. W wielu przypadkach samodzielne usuwanie plam kończy się zniszczeniem, odbarwieniem, a w konsekwencji… koniecznością wyrzucenia dywanu do śmieci, jeśli zniszczenia są szczególnie duże. Dlatego jest kilka zasad, których należy się trzymać, aby nie zniszczyć swojego dywanu. I trzeba się ich trzymać, aby długo cieszyć się tą ozdobą.

 

Jak dbać o dywan?

Czego unikać podczas prania dywanu?

Samodzielne czyszczenie dywanów jest jednak dość ryzykowne. Jeśli niespecjalnie zależy nam na naszym dywanie, był to tani i sztuczny dywanik, to faktycznie ryzyko przy czyszczeniu jest niewielkie. Jeśli jednak w naszym domu posiadamy dywany ze skóry, z jedwabiu albo orientalne, to z całą pewnością sporo nas one kosztowały. I w tych przypadkach z całą pewnością nie chcemy zrobić niczego, co mogłoby skończyć się całkowitym zniszczeniem dywanu. Dlatego właśnie, zanim zdecydujemy się na czyszczenie, powinniśmy znać kilka zasad, którymi musimy się kierować przy praniu, aby nie dopuścić do pogorszenia już istniejącej sytuacji.

Dobór środka piorącego

Nie każdy środek piorący może zostać użyty do każdego rodzaju dywanu. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, bo ktoś nam coś polecił albo dlatego, że wydaje nam się, że taki środek piorący byłby dobry – przeczytajmy dokładnie etykietę. Nawet jeśli kupimy środek do prania to zanim upierzemy nim dywan, powinniśmy pamiętać o zrobieniu próby na małym kawałku dywanu, najlepiej w miejscu najtrudniej widocznym. Czasami lepiej postawić na sodę oczyszczoną i roztwór, jaki możemy z niej zrobić, niż na drogeryjne detergenty. Soda jest często dobra na wszystko.

Pilnowanie czasu działania środka piorącego

Innym ważnym punktem jest dokładne pilnowanie środka piorącego, który nakładamy na dywan. Nie możemy tak po prostu zaprać plamy i zostawić detergentu na nieograniczony czas. Po dłuższym użytkowaniu może zdarzyć się tak, że mimo próby – dywan zostanie odplamiony, ale też odbarwiony. Wszystko dlatego, że każdy specyfik ma swój czas, który może zostać na dywanie, żeby nie doprowadzić zniszczeń. I warto tego wszystkiego pilnować, jeśli nie chcemy być zmuszeni do wyrzucenia dywanu.

Przemoczenie dywanu

Każde użycie detergentu wiążę się z koniecznością użycia wody na dywanie. W końcu trzeba go wypłukać. Należy jednak robić to w taki sposób, żeby nie doprowadzić do przemoczenia. To będzie skutkowało powiększeniem plamy, zamiast pozbyciem się jej. Nadmiar wody powinniśmy zbierać szmatką albo papierem ręcznikowym, nie można w żadnym wypadku zostawić zbyt dużej ilości wody na naszym dywanie. Jeśli jest jej wyjątkowo dużo, a zostawimy ją i nie doprowadzimy do odpowiedniego suszenia – możemy sprawić, że rozwinie się tam wilgoć i pleśń, a to nie są przyjemne zapachy i widoki.

Odpowiednia pielęgnacja dywanu

Wiele osób kładzie dywan, odkurza go od czasu do czasu i… tyle. Ale tak naprawdę powinniśmy nieco bardziej dbać o materiał, z którego wykonano nasz dywan. Dlatego też ważne jest, aby od czasu do czasu również go wytrzepać, w miarę możliwości wywietrzyć, a jeśli mamy taką możliwość to oddać go raz na jakiś czas do profesjonalnej pralni dywanów i dokupić do prania dodatkowe opcje np. ozonowanie, impregnację czy neutralizację zapachów (szczególnie, jeśli w naszym domu mieszkają również zwierzęcia). Więcej o poszczególnych zabiegach: neutralizacja zapachów, impregnacja dywanu, ozonowanie dywanu.

Jak czyścić dywan w domu?

Można dywany czyścić na dwa sposoby – niektóre z nich można prać w pralce, a do innych zaleca się jednak pranie na sucho. Oba sposoby są dobre, ale oba są dopasowane do materiału, z jakiego wykonano dywan. Więcej o tym pisaliśmy w artykule o rodzajach dywanów. W dużym skrócie: dywany shaggy czy takie, które wykonano z włókien naturalnych, powinny być prane na sucho. Mniejsze dywaniki, szczególnie kuchenne i łazienkowe, mogą być prane w pralce. Inne z kolei poleca się jednak oddać specjalistom.

Wybór pralni dywanów

Wiele dywanów powinno być odświeżanych nie w domu, a zawsze bezpośrednio w pralni dywanów. Dlatego polecamy, aby w przypadku konieczności prania, zawieźć do swojej lokalnej firmy, która się tym zajmuje, swój dywan. Dzięki temu jest znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia i znacznie większa szansa na spranie dawno powstałych plam. Warto również zdecydować się na dodatkowe opcje, takie jak np. impregnacja dywanu, co może znacznie zmniejszać szanse na powstawanie nowych zabrudzeń. Osobom, które mają w domu zwierzęta, poleca się wykonanie ozonowania dywanu oraz neutralizacji zapachu.

Więcej o praniu dywanów znajdziecie również na naszym Facebooku – Eko-Perfekt Pralnia Józefów.